Majka Jeżowska: nie jestem królową piosenki dziecięcej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2014 16:07
- Piosenkę można nazwać dziecięcą, gdy jest wykonywana przez dzieci. Ja już dzieckiem dawno nie jestem, śpiewam natomiast piosenki dla najmłodszych - mówiła w Jedynce piosenkarka.
Audio
  • Majka Jeżowska o piosence "A ja wolę moją mamę" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Majka Jeżowska o Festiwalu Rytm i Melodia w Radomiu (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Majka Jeżowska o specjalnej edycji płyty "Czarodzieje uśmiechu" – cz. 1 (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Majka Jeżowska o specjalnej edycji płyty "Czarodzieje uśmiechu" – cz. 2 (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Majka Jeżowska o koncercie na Festiwalu w Opolu, który nie doszedł do skutku (Bez tajemnic/Jedynka)
Majka Jeżowska
Majka JeżowskaFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Zanim Majka Jeżowska stała się znana z twórczości dla dzieci, wykonywała "normalny", "dorosły" repertuar.  Na nowy rozdział w swojej karierze, jak sama podkreśla, zdecydowała się przez przypadek. - Zostałam mamą, potem wyjechałam na jakiś czas do Stanów Zjednoczonych i wróciłam z poczuciem winy, że ominęło mnie wiele fantastycznych momentów z pierwszych miesięcy życia mojego synka Wojtka. Może właśnie to zaważyło - tłumaczyła bohaterka cyklu "Bez tajemnic".

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Pierwszą piosenką dla dzieci, którą zaśpiewała Majka Jeżowska, był utwór "A ja wolę moją mamę" z tekstem Agnieszki Osieckiej. Dziś, zdaniem artystki, ciężko byłoby powtórzyć tamten sukces, ponieważ twórczość dla dzieci nie jest w Polsce doceniania. – Zauważmy chociażby, że różne nagrody muzyczne nie uwzględniają takiej kategorii, jak piosenka dla dzieci. A przecież obowiązują mnie te same zasady, tzn. powinnam mieć możliwość promowania swojej twórczości. Tymczasem nie ma ani jednego kanału telewizyjnego, który by się tym zajmował - narzekała piosenkarka.

Bez tajemnic: Kazik, Bem, Drupi, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>>

W 2013 roku ukazała się specjalna edycja płyty "Czarodzieje uśmiechu", na której oprócz Majki Jeżowskiej śpiewają zaproszeni goście, m.in. Ania Wyszkoni, Urszula, Andrzej Krzywy, Andrzej Piaseczny, Halina Mlynkowa, Bracia Golec, Kuba Badach i Łukasz Zagrobelny. - Chciałam pokazać poprzez te duety, że to nie są wyłącznie piosenki dla dzieci. To są piosenki familijne. Często słyszę, że rodzice słuchają ich razem z dziećmi w samochodzie i je rozpoznają, bo sami ich słuchali w dzieciństwie - opowiadała.

Rozmawiał Paweł Sztompke.

pg, mm

Czytaj także

Za piosenkę dla Majki Jeżowskiej środowisko muzyczne skoczyło mu do gardła

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 17:13
- "Od rana mam dobry humor" napisałem dla 17-letniej Majki, która później pojechała z nią do Opola. A tam zrobiła się dzika awantura - opowiadał Andrzej Kuryło, autor tekstów, bohater Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Passent: umiejętność selekcji największym talentem współczesnego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 19:01
- Kiedyś nie byliśmy wystawieni na zalew informacji. Była jedna książka wydana na ohydnym papierze, wszyscy czytali serię Nike, a w telewizji były dwa programy. Opowiada się o tym jakby to była epoka kamienia łupanego, ale łatwiej było nie zwariować - przyznała w radiowej Jedynce dziennikarka, która wydała ostatnio zbiór felietonów pt. "Kto to pani zrobił".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Nowak: kiedyś piosenki Osieckiej źle mi się kojarzyły

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 19:20
- W latach 80. często jeździłem do Wrocławia, gdzie jako widz oglądałem występy w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Towarzyszyło mi uczucie, że teksty Agnieszki Osieckiej są używane do aktorsko-patriotycznego oddziaływania na ludzi w garniturach - mówił w radiowej Jedynce Adam Nowak.
rozwiń zwiń