Jak brazylijska samba połączyła Banaszak, Koftę i Strobla

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 18:30
- Zawsze marzyłam, by z Januszem muzycznie się spotkać. Tym co nas łączy jest Brazylia i jej rytm, ja byłam zawsze rozmiłowana w tej muzycznej części świata, Strobel również. Jonasza poprosiliśmy, by do tych samb napisał nam teksty - o kulisach swojej pracy Hanna Banaszak opowiada w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
Audio
  • Jak brazylijska samba połączyła Banaszak, Koftę i Strobla (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Hanna Banaszak: "Sambę przed rozstaniem" śpiewam do dziś (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Hanna Banaszak: po 20 latach od odejścia Jonasza na mojej płycie znalazła się premierowa piosenka (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Hanna Banaszak: "Wołanie Eurydyki" z piękną melodią Jerzego Satanowskiego (Bez tajemnic/Jedynka))
Hanna Banaszak i Janusz Strobel wykonali Sambę przed rozstaniem podczas jubileuszowej gali 50. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu - Opole Kocham Cię . Opole 16.06.2013
Hanna Banaszak i Janusz Strobel wykonali "Sambę przed rozstaniem" podczas jubileuszowej gali 50. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu - "Opole! Kocham Cię! ". Opole 16.06.2013 Foto: PAP/TVP/Jan Bogacz

Spotkanie wokalistki z kompozytorem i gitarzystą zaowocowało wieloletnią współpracą i recitalem, do którego należą takie przeboje z tekstami Jonasza Kofty, jak "Kiedy księżyc jest w nowiu", "Po karnawale", "Samba trawy". I oczywiście "Samba przed rozstaniem", która do dziś stanowi żelazny punkt występów Hanny Banaszak . - To bardzo piękny tekst i tak uniwersalny, że nie traci na aktualności. Ta muzyka również. Poza tym jest bardzo entuzjastycznie odbierana przez moją publiczność - mówiła piosenkarka jazzowa - bohaterka Jedynkowego Weekendu z gwiazdą.

Bez tajemnic: Kazik, Bem, Drupi, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>

Nie tylko ten, ale także inne teksty Jonasza Kofty znalazły się na dedykowanej mu płycie, którą Banaszak wydała z okazji 20. rocznicy śmierci poety. - To bardzo ważna postać w moim życiu zawodowym. Jonasz napisał dla mnie kilka naprawdę wielkiej mądrości i urody tekstów, w tym mój ukochany "Po karnawale" - wspomina wokalistka. Na krążek trafiły także dwie nieznane przedtem piosenki: "Samba życia" i "Stoisz w kolejce po moje serce".

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Tekstom Jonasza Kofty Hanna Banaszak zawdzięcza także współpracę z Jerzym Satanowskim i Mirosławem Czyżykiewiczem. Szczegóły w nagraniach fragmentów wywiadu, który przeprowadziła Iza Żukowska. Zapraszamy do ich wysłuchania już teraz, a także śledzenia dalszej części rozmowy z Hanną Banaszak w niedzielę 15 czerwca (co godzinę między 10.55 a 20.55)

Weekend z gwiazdą na antenie Jedynki w każdą sobotę i niedzielę. Zapraszamy.

(asz/bch)

Czytaj także

Wyjątkowe trio: Kofta, Wołek i on

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 15:11
Wirtuoz gitary Janusz Strobel przygotował nową płytę z piosenkami do tekstów Jonasza Kofty i Jana Wołka. O tym, dlaczego zaśpiewanie ich powierzył nieznanej wokalistce, opowiadał w "Muzycznej Jedynce”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Krajewski laureatem Złotego Mikrofonu

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 20:13
Podczas uroczystej gali 25 listopada poznaliśmy tegorocznych laureatów najważniejszej nagrody przyznawanej przez Polskie Radio – Złotego Mikrofonu. Z radością informujemy, że otrzymał ją dziennikarz muzyczny Radiowej Jedynki - Zbigniew Krajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Banaszak: uwielbiam "W moim magicznym domu", ale w wykonaniu innych

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 23:50
- Odkąd pierwszy raz wykonałam tą piosenkę minęło ponad 30 lat. Dla mnie jest ona emocjonalnie przedawniona - mówiła w Jedynce Hanna Banaszak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Banaszak rozstała się ze starym repertuarem

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:08
Jej nazwisko kojarzy nam się z takim utworami jak "Samba przed rozstaniem", "W moim magicznym domu", "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", czy "Ja dla pana czasu nie mam". Stanowią one jednak tylko wycinek z jej bogatej twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jonasz Kofta – jaki był naprawdę, nie wie nikt

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 06:00
Kapryśny, trudny, o wielu twarzach, ale przede wszystkim dowcipny i błyskotliwy - taki pozostał Jonasz Kofta we wspomnieniach przyjaciół. Chciał, żeby ludzie go kochali.
rozwiń zwiń