Urszula: "Malinowy król" to nie plagiat

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 19:45
Muzykę do jednego z największych przebojów Urszuli skomponował Romuald Lipko. Niektórzy zarzucali mu, że melodia do piosenki "Malinowy król" to plagiat.
Audio
  • Urszula o piosence "Malinowy król" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Urszula o piosence "Emocje" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Urszula o piosence "Wiara" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Urszula o piosence "Wielki odlot 2" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Urszula o piosence "Ja płaczę" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Urszula o piosence "Bridget Jones" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Urszula o piosence "My way home" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Urszula o piosence "Mój blues" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Urszula o piosence "Żegnaj więc" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Urszula o piosence "Szał sezonowej mody" (Bez tajemnic/Jedynka)
Urszula podczas koncertu w Sopocie
Urszula podczas koncertu w SopocieFoto: PAP/Adam Warżawa

Słowa do wspomnianego utworu napisał Marek Dutkiewicz, a muzykę skomponował Romuald Lipko. Urszula wspomina, że jak dostała do ręki tekst, to zapytała, o co w nim chodzi? Jaki malinowy król?

Ale wtedy wszyscy byli bardziej pod wrażeniem muzyki. W tamtym czasie Lipko fascynował się Mikem Oldfieldem. Niektórzy nawet zarzucali mu, że "Malinowy król" to plagiat "Moonlight Shadow". - Gdyby to był plagiat, to na pewno Lipko miałby problemy wiele lat temu - mówi piosenkarka.

"Emocje" to z kolei utwór, do którego słowa napisała Urszula, ale muzykę skomponował Piotr Mędrzak. Jest on od 11 lat gitarzystą w zespole towarzyszącym artystce.
Urszula przyznaje, że obecnie najbliższy jest jej utwór "Wiara". Może dlatego, że nagrywając tę piosenkę improwizowała. Jest też zadowolona, że polski tekst zgadza się z angielskim, który napisała wcześniej.

Urszula i piosenka, która zmusza do wyśpiewania "kawałka duszy" >>>
Najważniejszym kompozytorem w życiu Urszuli był natomiast Stanisław Zybowski, prywatnie mąż bohaterki cyklu "Bez tajemnic". Urszula pamięta, jak kręcony był teledysk do piosenki "Ja płaczę". Bo tego dnia w Warszawie był zespół Aerosmith. Urszula przerwała zdjęcia i poszła na spotkanie z amerykańskimi muzykami. Udało jej się porozmawiać przez chwilę ze Stevenem Tylerem. Do dziś żałuje, że nie poszła na koncert Aerosmith.

Bez tajemnic: Kazik, Bem, Drupi, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>>
Urszuli bardzo podobała się książka, a potem film o Bridget Jones. Późniejszych jej losów nie śledziła, ale pamięta, że intensywnie wówczas uczyła się języka angielskiego. Dostała wypisaną całą ścieżkę dźwiękową i ćwiczyła razem z aktorami. Zna więc ten film prawie na pamięć. Zainspirowana filmem powstała piosenka "Bridget Jones" o szarej myszce, która przeistacza się w kobietę. Przyznaje, że na koncertach tę piosenkę gra się świetnie, bo wszyscy skaczą w jej rytm.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>
Wokalista opowiada też o piosenkach "Wielki odlot 2", "My way home", "Mój blues", "Żegnaj więc" oraz "Szał sezonowej mody".

Posłuchaj wszystkich rozmów, które prowadził Zbigniew Krajewski.

(ag, pg)

Zobacz więcej na temat: Aerosmith MUZYKA Urszula

Czytaj także

Ta sama świetna Urszula, czyli płyta "Wielki odlot 2"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 16:59
- Trzydzieści lat dla głosu to dużo. Okazało się jednak, że nie miałam problemów z zaśpiewaniem swoich starych numerów - powiedziała w "Muzycznej Jedynce" piosenkarka. Urszula przygotowała niespodziankę dla swoich fanów - album, który jest powrotem do początków jej artystycznej kariery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula i piosenka, która zmusza do wyśpiewania "kawałka duszy"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 10:15
"Rysa na szkle" jest utworem dynamicznym, ale tekst zmusza piosenkarkę do wysiłku. Urszula podkreśla, że tekst jest cały czas aktualny, bo każdego dnia każdy może powiedzieć, że czegoś mu brak.
rozwiń zwiń