Bunt Piersi przeciw "Systemowi"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 15:23
- Pracując nad płytą "Piersi i Przyjaciele 2" doszliśmy do wniosku, że nie można całego czasu, wszystkich piosenek poświęcić lekkiej i łatwej tematyce. Kilka utworów ma więc teksty publicystyczne - mówił w cyklu "Bez tajemnic" wokalista zespołu Adam "Asan" Asanov.
Audio
  • Bunt Piersi przeciw "Systemowi" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Asanov: "The USA" to piosenka o Polakach, którzy prędko zapominają skąd się wywodzą (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Piersi: styczność z komornikami mieli wszyscy, prócz "Małego" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Piersi: "Huanę" z podróży przywiózł Marek "Mały" Kryjom (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Piersi: trudno sobie wyobrazić koncert bez "Całuj mnie" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Piersi: w nagranie teledysku do "Bałkanicy" spontanicznie włączyli się ludzie z rzeszowskiego rynku (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Piersi: lubimy iskrę, która jest w utworach (Lato z Radiem Extra/Jedynka)
Zespół Piersi wystąpił na trasie Lata z Radiem. Koncert w Ustce
Zespół Piersi wystąpił na trasie Lata z Radiem. Koncert w UstceFoto: Redakcja Lata z Radiem

Jak wyjaśnił w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim, piosenka "System" traktuje o chciwości. - Na świecie wywoływane są konflikty zbrojne na tle rasowym, religijnym, politycznym, społecznościowym. Wymyśla się problemy, a ludzie łapią za karabiny i zabijają się. Nie mają tylko, lub nie chcą mieć, świadomości, że na szczycie konfliktu stoi ktoś możny, kto ma w tej sytuacji jakiś interes - wyjaśnił Asanov.

Piersi grają "System" jako wyraz buntu przeciw sytuacjom, w których tysiące giną, by jeden mógł się wzbogacić. - Wszyscy ludzie powinni być dla siebie braćmi, nie zabijać, a pomagać - podkreślił.

Poważna w swojej wymowie jest także piosenka "The USA", w której muzycy kpią ze "zamerykanizownych" Polaków w ekspresowym tempie zapominających polskiej mowy. Ale Piersi, od początku istnienia zespołu, mając szczególny talent do pastiszu, znaczące treści potrafią przekazać także w lżejszej formie. - Kiedyś mama straszyła mnie, żebym sobie nie "bimbał", bo będę musiał zmierzyć się z komornikiem. Tworząc piosenkę "Komornik", skojarzyłem więc z tym tematem dzwonki, które robią bim-bam - opowiadał Zbyszek "Dziadek" Moździerski.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Największym przebojem ze wspomnianej płyty okazała się "Bałkanica", choć na krążek weszła jako ostatnia i muzycy nie spodziewali się aż takiego sukcesu. - Przez tę piosenkę ludzie zupełnie inaczej postrzegają zespół, natomiast otrzymaliśmy mnóstwo bardzo budujących wiadomości od osób, które wysłuchały całej płyty "Piersi i Przyjaciele 2". Piszą, że "duch Piersiowy" został utrzymany, bo jest tam nie tylko "Bałkanica" - podkreślił Adam Asanov.

Bez tajemnic: Kazik, Urszula, Piaseczny, Niemen, Manzarek o sobie >>>

Jaką historię ze swoich podróży przywiózł Marek "Mały" Kryjom? W czym tkwi sukces zespołu Piersi, który gra już od 30 lat? Co znajdzie się na nowej płycie, nad którą muzycy już pracują? Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów wywiadu z cyklu "Bez tajemnic", a także spotkania z muzykami w plenerowym studiu "Lata z Radiem".

(asz/mk)

Czytaj także

Piersi: rozważamy powołanie Projektu Bałkanica

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 08:20
- Dostajemy mnóstwo wiadomości, w których ludzie proszą, by kontynuować ten nurt, ale Piersi nie są zespołem bałkańskim. Zastanawiamy się więc czy nie powołać do życia projektu, do którego moglibyśmy zaprosić naszych przyjaciół - rdzennych muzyków bałkańskich - mówili w radiowej Jedynce członkowie zespołu Piersi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opole: dwie SuperJedynki 2014 dla zespołu Piersi

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 23:10
Poznaliśmy laureatów plebiscytu organizowanego przez radiową Jedynkę, Telewizję Polską oraz "Super Express". Na scenie opolskiego amfiteatru wystąpiły największe gwiazdy polskiej piosenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blue Cafe: kochajcie teraz, nie ma na co czekać

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 08:40
- Pamiętajcie, że życie jest bardzo krótkie. Jeśli chcecie coś zrobić, zróbcie to teraz - mówi lider grupy Paweł Rurak-Sokal w radiowej Jedynce. Zespół Blue Cafe był gwiazdą naszego cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Panasewicz zamierza zostać kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 19:47
- Czuję, że mógłbym komponować. Nie wiem… może za długo zbierałem się na odwagę, żeby powiedzieć sobie: "Dlaczego sam nie możesz napisać dla siebie piosenek?” - mówił w Jedynce Janusz Panasewicz, wokalista Lady Pank.
rozwiń zwiń