Od kapelusza do statków na niebie. Marek Kościkiewicz i jego hity

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 03:20
O piosence "Statki na niebie" powstał nawet artykuł, odkrywający wszystkie jej sekrety. - Miałem muzę, była to jedna z dziewczyn, która robiła nam zdjęcia i nosiła fajne nakrycia głowy. Pomyślałem, że napiszę piosenkę bardziej malarską, poetycką, która jest klimatyczna i mówi o tym, że wokół nas jest tyle pięknych obrazów - opowiada gość Jedynki, Marek Kościkiewicz.
Audio
  • Marek Kościkiewicz o współpracy z Kasią Wilk i Filipem Siejką (Bez tajemnic/ Jedynka)
  • Marek Kościkiewicz o współpracy z Rafałem Brzozowskim (Bez tajemnic/ Jedynka)
  • Marek Kościkiewicz o o piosence "Statki na niebie" (Bez tajemnic/ Jedynka)
  • Marek Kościkiewicz o piosence "Znów jesteś ze mną" (Bez tajemnic/ Jedynka)
  • Marek Kościkiewicz o piosence "Tak blisko" Rafała Brzozowskiego (Bez tajemnic/ Jedynka)
  • Marek Kościkiewicz o piosence "Tatuaż" (Bez tajemnic/ Jedynka)
  • Marek Kościkiewicz o współpracy z Justyną Steczkowską (Bez tajemnic/ Jedynka)
  • Marek Kościkiewicz o muzyce do filmu "Haker" (Bez tajemnic/ Jedynka)
  • Marek Kościkiewicz o piosence "Demony wojny" Budki Suflera (Bez tajemnic/ Jedynka)
  • Marek Kościkiewicz o współpracy z Dodą (Bez tajemnic/ Jedynka)
Marek Kościkiewicz w studiu radiowej Jedynki
Marek Kościkiewicz w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jak dodaje bohater kolejnego odcinka "Bez tajemnic", chmury na niebie w piosence "Statki na niebie" porównał do kapeluszy. - Część duchowa i związana z tym, co przeżywa nasze serce odegrała większą rolę niż jakiekolwiek inne emocje, dlatego pomyślałem, że jest to trochę inna piosenka o miłości i uczuciu - mówi gitarzysta i wokalista. Na jubileuszowej płycie piosenkę tę wykonuje zespół Mash Mish, w którym śpiewa Małgorzata Bernatowicz. Ta wersja utworu, jak podkreśla Marek Kościkiewicz, jest bardzo zaskakująca.
Bez tajemnic: Farna, Urszula, Piaseczny, Niemen, Manzarek o sobie >>>
Jedną z najbardziej osobistych piosenek Marka Kościkiewicza jest "Tatuaż". - Ona mówi o tym, że zdarza się, że trzeba się rozstać. Łączą nas wspomnienia, tyle fajnych rzeczy i jak będziemy chcieli, to je zabierzemy ze sobą, jak nie to będziemy się starali o nich zapomnieć, ale w tym wypadku, co się często zdarza, ludzie zakochani robią sobie wspólnie jakiś tatuaż - opowiada współzałożyciel zespołu De Mono. Jak dodaje, potem ten tatuaż jest znakiem tego, co zostało po wspólnym czasie.

Piosenka "Demony Wojny" Budki Suflera opowiada o koszmarze wojny w Serbii na Bałkanach oraz dramacie życia i śmierci. - Ta piosenka miała zamykać film, a powodem jej napisania była chyba popularność "Szczęśliwego Nowego Jorku". Moim marzeniem jest współpraca z największymi, ale łączy się to z przekonaniem ich do współpracy, znalezieniem czasu na nagranie utworu w ich napiętych kalendarzach - wyjaśnia Marek Kościkiewicz. Do zaśpiewania utworu zaproszono Marka Cugowskiego o głosie, który był idealny do tej piosenki.

Rozmawiał Zbigniew Krajewski. Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów audycji.

Czytaj również >>> Marek Kościkiewicz: byłem zapatrzony w Republikę <<<

(sm,ag)

Czytaj także

Marek Kościkiewicz nie chce słuchać Paula McCartneya

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 22:22
- Na Beatlesów tak naprawdę się nie załapałem i dopiero wtedy, kiedy się rozpadli, słuchałem każdego z osobna - mówi w "Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki" Marek Kościkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początki De Mono - Krzywy stwierdza "nigdzie nie jadę"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 16:13
- Przyszedłem na próbę De Mono, by im powiedzieć, że w ogóle nie jestem zainteresowany byciem wokalistą grupy. To, co usłyszałem, zrobiło na mnie piorunujące wrażenie - wspomina swoje przystąpienie do zespołu Andrzej Krzywy.
rozwiń zwiń