Zespół Test wznowi działalność? Gąssowski: obiecuję, jeszcze coś zrobimy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 12:56
- Nie ma koncertu i miejsca w Polsce, żeby ktoś nie przyszedł pytać o zespół Test. Niestety, nagrywając naszą jedyną dużą płytę, mówię o tym oficjalnie po raz pierwszy, nie mieliśmy szczęścia - powiedział Wojciech Gąssowski w radiowej Jedynce.
Audio
  • Wojciech Gąssowski: nagrywając płytę "Test" nie mieliśmy szczęścia(Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Gąssowski prezentuje nowa wersję "Przygody bez miłości" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Gąssowski: "Keep on rolling" podoba się na koncertach (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Gąssowski i koncerty, które zrobiły na nim szczególne wrażenie (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Tekst do "Antoniny" napisał sam Jeremi Przybora (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Gdzie się podziały tamte prywatki" - przebój, któremu nie zaszkodził nawet zepsuty odtwarzacz kasetowy (Bez tajemnic/Jedynka)
Wojciech Gąssowski
Wojciech GąssowskiFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Goszcząc w radiowej Jedynce Wojciech Gąssowski pozdrowił wszystkich sympatyków zespołu i zapewnił, że grupa przygotuje współczesne wersje znanych utworów. - Płytę "Test" nagrywaliśmy na bardzo starej aparaturze w Polskich Nagraniach i z ludźmi, którzy nie wiedzieli nic o tego typu muzyce - wyjaśnił wokalista. Ledwie kilka tygodni później wytwórnia kupiła nowy sprzęt.

Choć zespół, który jako pierwszy w Polsce grał mocnego rocka, zakończył działalność w 1976 roku, Gąssowski z byłymi muzykami Testu od czasu do czasu spotyka się w studiu. - Kilka dni temu z Darkiem Kozakiewiczem nagrałem starą piosenkę grupy, chciałem zrobić Państwu niespodziankę i ją zaprezentować - zapowiedział "Przygodę bez miłości". We współpracy z gitarzystą powstała także angielska wersja piosenki "Jest impreza", czyli "Keep on rolling", którą w 2008 roku Polskie Radio zamieściło na płycie "Test - Nagrania radiowe z lat 1971 - 1975".

Płyty i pliki z muzyką grupy Test do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>

Wojciech Gąssowski nie chciał śpiewać tej piosenki. Stała się przebojem >>>

Dla Testu tekst napisał Jeremi Przybora! - Poznał mnie z nim Stanisław Dygat. Po paru minutach rozmowy dość nieśmiało zapytałem, czy byłby tak dobry i stworzył tekst do piosenki, o ile mu się spodoba - wspomina bohater cyklu "Bez tajemnic". Przybora posłuchał kompozycji Gąssowskiego, napisał tekst i tak powstała "Antonina".

Ale największym przebojem Wojciecha Gąssowskiego stał się utwór "Gdzie się podziały tamte prywatki" do słów Marka Gaszyńskiego, choć powstawała w dość zawiłych okolicznościach. Jaką rolę odegrał w tym Ryszard Poznakowski?

Czyje koncerty zrobiły na Gąssowskim największe wrażenie? Z jakimi tekściarzami współpracował? Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów wywiadu, który prowadził Zbigniew Krajewski.

Bez tajemnic: Farna, Urszula, Piaseczny, Niemen, Manzarek o sobie >>>

(asz/ag)