Oprócz Golden Life tę piosenkę śpiewał również Marek Jackowski

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 17:00
Z piosenką "Oprócz" zespół Golden Life jest bardziej kojarzony niż jej kompozytor i pierwszy wykonawca. - Marek sam przyznał, że wykonaliśmy ją lepiej od niego. Było to dla nas największym uznaniem. Jednak tantiemy przypadły jemu - mówił wokalista zespołu Golden Life Adam Wolski w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
Audio
  • Adam Wolski z Golden Life o piosence "Oprócz" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Wolski z Golden Life o piosence "24.11.94" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Wolski z zespołu Golden Life o płycie AQQ (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Wolski o swoich początkach w Golden Life (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Wolski o płycie Golden Life "Natura" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Wolski o płycie Golden Life "Bluberd" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Wolski o piosenkach Golden Life "Bluberd" i "Helikopter" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Wolski o piosence Golden Life "Koen" (Bez tajemnic/Jedynka)
Wokalista Golden Life Adam Wolski w studiu Jedynki
Wokalista Golden Life Adam Wolski w studiu JedynkiFoto: Jacek Konceki/ Polskie Radio

Wolski zgodził się z opinią, że wiele osób kojarzy tę piosenkę wyłącznie z zespołem Golden Life. - Staramy się o tym mówić, że jest to cover i piosenka Marka Jackowskiego. Nawet parę razy wystąpiliśmy razem - dodał gość Jedynki.

"Bez tajemnic": Markowski , Afromental, bracia Cugowscy >>>

Adam Wolski tłumaczył, że pomysł na jej wykonanie powstał spontanicznie, na urodzinach. - Ktoś rzucił hasło, żeby nagrać piosenkę po polsku - mówił wokalista (pierwsza płyta Golden Life z1991 roku pt. "Midnight Flowers" była po angielsku). Podczas dyskusji Wolski włączył płytę z  piosenką Jackowskiego. Wtedy wpadł na pomysł, że można przecież nagrać piosenkę innego wykonawcy, cover. Muzycy Golden Life zrobili ją "po swojemu",  dodając trochę rocka. - Ten numer gramy do dzisiaj. Mocno zapadł ludziom w pamięć - przyznał Wolski.  Akustyczna wersja "Oprócz" znalazła się również na płycie Golden Life "AQQ" sprzed dwóch lat. - Tę piosenkę można grać na wiele sposobów - stwierdził muzyk.

Jest też piosenka w dorobku Golden Life o której można powiedzieć, że lepiej byłoby, gdyby nie powstała. - Jest ona jednak bardzo ważna dla wielu ludzi. Nie tylko dla tych, którzy ją odczuwali i czują do tej pory przez pryzmat wydarzeń z 4 listopada 1994 roku - powiedział Wolski.

Tego dnia w hali Stoczni Gdańskiej doszło do tragedii. Zespół promował płytę na koncercie połączonym z telewizyjną transmisją z wręczania nagród MTV. Godzinę po zejściu muzyków ze sceny wybuchł pożar. Trzy osoby zginęły, a ponad sto zostało ciężko poparzonych. Pod wpływem tej tragedii zespół przygotował piosenkę "24.11.94". - Tekst napisała żona naszego gitarzysty, która parę dni wcześniej urodziła dziecko. Miała do przekazania dużo emocji i przelała je na papier - tłumaczył Wolski.

Premiera piosenki odbyła się w grudniu tego samego roku. - Wystąpiliśmy z nią na specjalnym koncercie-dotacji dla wszystkich tych, którzy ucierpieli w pożarze i potrzebowali pomocy - powiedział. Potem pojawił się również pomysł wydania piosenki na singlu z przeznaczeniem na aukcję. - Pamiętam, że 500 singli osiągnęło bardzo wysokie sumy - mówił Wolski. Cały dochód z ich sprzedaży przekazano na rzecz ofiar pożaru.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów rozmowy z Adamem Wolskim.

tj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Organek o płycie "Głupi": wierzę w siłę rocka

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 18:39
- Brakowało mi w polskiej muzyce prostego, surowego i wyrazistego grania, bez owijania w bawełnę - powiedział w radiowej Jedynce wokalista, autor tekstów i gitarzysta, którego solowy album ujrzał światło dzienne na początku maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olaf Deriglasoff: rock’n’roll to niezmiennie moje hobby

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 13:12
- Pieniądze zarabiam gdzie indziej, kombinując i wykorzystując moje umiejętności, żeby potem móc wydawać je na rock’n’rolla - mówił w Jedynce muzyk. Właśnie ukazał się album "XXX" będący podsumowaniem 30-lecia jego kariery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Markowski: moja córka Patrycja wygrała życie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 12:40
- Jestem szczęśliwy, że się realizuje. Wygrała życie, ma wspaniałą rodzinę i świetny zawód. Trudny, stresujący, ciężki, ale bardzo pociągający - mówił w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic" wokalista zespołu Perfect.
rozwiń zwiń