Mieczysław Szcześniak: przed śniadaniem zwykle śpię

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 09:00
"Jutro Cię, ach, przed śniadaniem, no nie, nie spotkam, nie no bo za długo śpię" - śpiewał w jednym ze swoich przebojów Mieczysław Szcześniak. Jak tłumaczył w Jedynce wokalista, tekst do piosenki "Przed śniadaniem" napisała Justyna Holm, która poznała jego przyzwyczajenia.
Audio
  • Mieczysław Szcześniak o współpracy z Justyną Holm (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Mieczysław Szcześniak o piosence dla Lory Szafran (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Mieczysław Szcześniak o swoich mniej i bardziej zapomnianych piosenkach (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Mieczysław Szcześniak o duecie z Kayah (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Mieczysław Szcześniak o piosence "Raduj się świecie" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Mieczysław Szcześniak o piosence „Dumka na dwa serca” (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Mieczysław Szcześniak o duecie z Anną Marią Jopek (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Mieczysław Szcześniak o stosowanych zdrobnieniach swojego imienia (Bez tajemnic/Jedynka)
Mieczysław Szcześniak
Mieczysław SzcześniakFoto: Jacek Konceki/ Polskie Radio

Mieczysław Szcześniak współpracował z różnymi autorami tekstów. - Na początku drogi miałem szczęście do Jacka Cygana i Agnieszki Osieckiej - powiedział bohater kolejnej odsłony Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic".

Natomiast pierwszą płytę nagrał w całości z Justyną Holm i Jerzym Jarosławem Dobrzyńskim . Właśnie z niej pochodzi piosenka "Przed śniadaniem". - To było lata temu, gdy skończyłem 20 lat. Justyna napisała dla mnie wiele piosenek, które znalazły się na płycie "Niby nowy" - wspominał wokalista.

Mieczysław Szcześniak przyznał, że z wczesnego okresu jego twórczości pochodzi też kilka piosenek, które zostały już zapomniane. - Polskie Radio patronowało wtedy akcji, w której gwiazdy estrady pomagały młodym wokalistom. Mnie przygarnęła Krystyna Prońko. Jej zadaniem było zorganizowanie dla mnie repertuaru - nagranie trzech piosenek w tym jednego duetu - tłumaczył piosenkarz. Gość Jedynki zaśpiewał wtedy z Prońko piosenkę "Maj niby gaj". - Chyba zaginęła gdzieś w annałach. Nie wiem, czy gdziekolwiek się zachowała - tłumaczył Szcześniak.

Istnieją też piosenki, o których Szcześniak mówił, że będą mu towarzyszyć do końca życia. Jedną z nich jest kompozycja Krzesimira Dębskiego z tekstem Jacka Cygana pt. "Przyszli o zmroku". Za jej wykonanie na festiwalu w Opolu Szcześniak otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar.

"Bez tajemnic": Cygan, Dębski i Golden Life >>>

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów rozmowy z Mieczysławem Szcześniakiem, którą prowadził Zbigniew Krajewski.

tj, pg

Czytaj także

Jacek Cygan: zamiast "Dumki na dwa serca" mogła być katastrofa

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 17:14
- Nagrywaliśmy tę piosenkę pod ogromną presją. Film "Ogniem i mieczem" był już gotowy, ale nie było do końca pewne czy reżyser Jerzy Hoffman zaakceptuje nasz utwór - mówił w Jedynce Jacek Cygan, bohater cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzesimir Dębski i "Dumka na dwa serca": Ukraińcy oskarżali mnie o plagiat

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 07:00
- Na Ukrainie chcą, jak to młode narody, żeby wszystko było ich, także "Hej, sokoły". Zostałem więc posądzony, że w "Dumce na dwa serca" wykorzystana została ukraińska melodia ludowa - mówił w Jedynce Krzesimir Dębski, kompozytor i producent muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapitan Nemo: nie mógłbym tworzyć muzyki mechanicznie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 08:40
- Wyobraźnia towarzyszy mi od dzieciństwa. Można nawet powiedzieć, że mam nadwyobraźnię. Pisząc muzyczne aranże wyobrażam sobie różne sytuacje. Ilustruję obrazy, które mam w głowie - mówił w Jedynce Bogdan Gajkowski znany jako Kapitan Nemo.
rozwiń zwiń