Wanda Kwietniewska: nie mogłabym żyć poza Polską

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 16:29
- Miałam wielokrotnie okazję zwiać z tego kraju w czasach, gdy było to bardziej uzasadnione niż dziś - mówi wokalistka grupy Wanda i Banda w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
Audio
  • Wanda Kwietniewska: tekst "Stylowych ram" również dziś młodzi będą doskonale rozumieć (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wanda Kwietniewska o piosence "Dworzec pełen snów" i przygodzie na biwaku (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wanda Kwietniewska o szalonych tańcach i kłopotach z szafą (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wanda Kwietniewska o teledysku, do którego nie mogła znaleźć mężczyzny, który chciałby się przebrać za kobietę (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wanda Kwietniewska: należę do tych, którzy nie mogliby mieszkać poza granicami Polski (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wanda Kwietniewska o piosence, którą mogła napisać tylko kobieta (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wanda Kwietniewska o przeboju, który jej zespół chciał wyrzucić do kosza (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wanda Kwietniewska o przeboju "Kochaj mnie miły" (Bez tajemnic/Jedynka)
Wanda Kwietniewska - kompozytorka, wokalistka, założycielka grupy Wanda i Banda, której zawdzięczamy takie przeboje jak: Nie będę Julią, Hi-Fi czy piosenki towarzyszące serialowi Siedem życzeń
Wanda Kwietniewska - kompozytorka, wokalistka, założycielka grupy Wanda i Banda, której zawdzięczamy takie przeboje jak: "Nie będę Julią", "Hi-Fi" czy piosenki towarzyszące serialowi "Siedem życzeń"Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Temat emigracji pojawił się w trakcie rozmowy o piosence "To nie Polska" , która znalazła się na płycie "Z miłości do strun" wydanej w 2008 roku z okazji 25-lecie Wandy i Bandy. - Mnóstwo ludzi wtedy wyjeżdżało i było mi po prostu smutno. Ja nigdy nie zrezygnowałabym z języka ojczystego i nieprzetłumaczalnego poczucia humoru - mówi artystka. Wśród Polonii utwór stał się bardzo popularny jako wyraz tęsknoty za krajem. - To dedykacja dla nich, ale też wyraz nadziei, że inni nie wyjadą, że spróbują powalczyć tutaj.

Wśród przebojów Wandy i Bandy jeden pozostaje szczególnie aktualny, choć grupa nagrała go w 1983 roku. - Tekst, który napisał Jan Owicz, mówi o tym, że wszyscy dorośli lepiej wiedzieli, co czują młodzi ludzie i co powinni robić. W tej kwestii nic się nie zmieniło, dziś moja 18-letnia córka też się przed tym buntuje - mówi Wanda Kwietniewska.

Jednak "Stylowe ramy" są ulubionym utworem wokalistki także z innego powodu. - Po raz pierwszy w Polsce właśnie w tym utworze zastosowaliśmy automat perkusyjny. Wpadł na to Andrzej Tylec, który miał genialne pomysły.

Wanda Kwietniewska opowiedziała słuchaczom Radiowej Jedynki także o chwili, gdy pierwszy raz usłyszała swój głos w radiu, oraz o tym, co pożyczała od Urszuli Sipińskiej

***

Tytuł audycji: Weekend z gwiazdą - Bez tajemnic
Prowadził: Zbigniew Krajewski
Gość: Wanda Kwietniewska, wokalistka, autorka tekstów, założycielka grupy Wanda i Banda
Data emisji: 6.12.2014
Godzina emisji: 9.55-19.55

(asz/mc)

Czytaj także

Wanda Kwietniewska: bywam artystą pouczającym

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 16:39
- W 1983 roku na Sylwestra został wyemitowany utwór "Fabryka marzeń" i to był istotny moment dla zespołu. Po nim wszystko zaczęło dziać się błyskawicznie - powiedziała w radiowej Jedynce Wanda Kwietniewska i zaprosiła na jubileusz 30-lecia istnienia zespołu.
rozwiń zwiń