"Składam broń" - piosenka o konsekwencjach 13 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 18:37
- Fala młodej emigracji osiągnęła w Polsce szczyt w drugiej połowie lat 80. Rozpadło się wówczas wiele związków towarzyskich i uczuciowych oraz zespołów muzycznych - mówi Bogdan Olewicz, autor tekstów.
Audio
  • Bogdan Olewicz o piosence "Składam broń" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Bogdan Olewicz o ulubionej piosence swojego autorstwa (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Bogdan Olewicz o piosence "Spocząć” (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Bogdan Olewicz o Wojciechu Gąssowskim (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Bogdan Olewicz o piosence "Deszcz w Cisnej" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Bogdan Olewicz o piosence AA kto się kocha w Tobie" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Bogdan Olewicz o piosence "Świat zagadką jest" (Bez tajemnic/Jedynka)
Piosenka Składam broń opowiada o dylematach młodych Polaków szykujących się do emigracji w szarej rzeczywostości schyłkowego PRL
Piosenka "Składam broń" opowiada o dylematach młodych Polaków szykujących się do emigracji w szarej rzeczywostości schyłkowego PRLFoto: Glow Images/East News

O dylematach młodych Polaków szykujących się do emigracji w szarej rzeczywistości schyłkowego PRL opowiada piosenka "Składam broń" zespołu Korba. - Socjologicznie straciliśmy wtedy nie tylko bardziej ambitne i zaradne jednostki, ale także wybitne umysły i piękniejsze geny - podkreśla Bogdan Olewicz.

Gość Jedynki pisał również teksty m.in. dla Perfectu, Lady Pank, Budki Suflera, Zdzisławy Sośnickiej, Anny Jantar czy Krystyny Prońko. Spod jego ręki wyszły takie przeboje jak "Autobiografia", "Nie mogę ci wiele dać", "Nie płacz Ewka", "Kołysanka dla nieznajomej" czy "Jesteś lekiem na całe zło". Na pytanie, którą ze swoich piosenek lubi najbardziej, Bogdan Olewicz nie chce jednak odpowiedzieć.

- To jak przymuszenie ojca bardzo wielu dzieci, żeby przyznał się, które z nich faworyzuje i które z nich jest mu najdroższe. Wydaje mi się, że nie jest to dobre podejście. Na pewno jest kilka takich piosenek, z których jestem dumny, ponieważ udało mi się w nich zapiąć pewną historię i uzyskać pożądany efekt stylistyczny - tłumaczy autor tekstów.

/ ***

Tytuł audycji: Weekend z gwiazdą - Bez tajemnic
Prowadził: Paweł Sztompke
Gość: Bogdan Olewicz (autor tekstów)
Data emisji: 13.12.2014
Godzina emisji: 13.55-19.55

pg/mk

Zobacz więcej na temat: 13 grudnia MUZYKA stan wojenny

Czytaj także

Autor "Autobiografii": Radio Luxembourg było dla nas ważniejsze niż Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 15:22
- Polityką się nie zajmowaliśmy, a w szarej komunie każdy wygrzebał sobie niszę, w której udawało mu się żyć w taki czy w inny sposób. Wtedy spalała nas muza - powiedział w Jedynce Bogdan Olewicz. To jego tekst "A w sobotnią noc był Luksemburg, chata, szkło, jakże się chciało żyć!" słyszymy w przeboju grupy Perfect.
rozwiń zwiń