Weronika Ciechowska: po śmierci taty nie mogłam słuchać jego piosenek

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 15:59
- Po paru latach wreszcie się zmusiłam i zaczęłam odkrywać Republikę i Obywatela G.C. na nowo. Jako dorosła już osoba zaczęłam rozumieć tę muzykę. Stałam się fanką własnego ojca - mówi gość Jedynki.
Audio
  • Weronika Ciechowska o tym, że po śmierci ojca nie była przez kilka lat w stanie słuchać jego muzyki (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Weronika Ciechowska o komponowaniu piosenek przez ojca (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Weronika Ciechowska, Leszek Biolik, Zbigniew Krzywański i Sławomir Ciesielski o wspólnej znajomości (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Zbigniew Krzywański o decydującym głosie, który w zespole miał Grzegorz Ciechowski (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jak Grzegorz Ciechowski odpowiedział na krytykę jednego z fanów (Bez tajemnic)
  • Polityczne konotacje nazwy "Republika" (Bez tajemnic)
Grzegorz Ciechowski
Grzegorz CiechowskiFoto: PAP/CAF/Witold Jabłonowski

Od śmierci Grzegorza Ciechowskiego mija 13 lat. Weronika Ciechowska cieszy się, że co roku w okolicach tej smutnej rocznicy organizowanych jest wiele wydarzeń związanych z jej ojcem. - Udało mi się być ostatnio na koncertach projektu Nowe Sytuacje w Toruniu i Warszawie. To są dla mnie ogromne przeżycia. Jestem niezmiernie wdzięczna wszystkim organizatorom, bo grudzień jest zawsze magiczny, to miesiąc pamięci o nim. W tym roku Narodowy Bank Polski wydał nawet monety z wizerunkiem taty. To niesamowite - podkreśla córka artysty.

Weronika Ciechowska w chwili śmierci ojca miała 14 lat. - Wiedziałam, że tata jest wielkim artystą, ale nie postrzegałam go w tych kategoriach. Dla mnie był przede wszystkim tatą - wspomina gość cyklu "Bez tajemnic".

W dzieciństwie Weronika Ciechowska wielokrotnie pojawiała się na próbach Republiki i Obywatela G.C. Przez członków zespołu była nazywana "Wierutem". - Zawsze była gdzieś obecna. Gdy pracowaliśmy w domu Grzegorza zawsze kiedy pojawiała się Weronika robiliśmy przerwę, bo Grzesiek musiał ją wziąć na kolana. Był kompletnie w niej zakochany - zdradza Leszek Biolik, basista w zespołach Grzegorza Ciechowskiego.

/

***

Tytuł audycji: Bez tajemnic

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Weronika Ciechowska (córka Grzegorza Ciechowskiego), Leszek Biolik, Zbigniew Krzywański, Sławomir Ciesielski (byli członkowie Republiki)

Data emisji: 20.12.2014

Godzina emisji: 9.55 - 19.55

pg, ac

Czytaj także

Republika i "Nowe Sytuacje" 30 lat później: gramy dla zupełnie nowej publiczności

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 22:30
- Zmieniło się pokolenie, starzy fani Republiki mają dorosłe dzieci, a blisko 80 proc. publiczności grudniowych koncertów pamięci Grzegorza Ciechowskiego nigdy nie widziało zespołu na scenie - opowiada w radiowej Jedynce basista zespołu Leszek Biolik. Muzycy Republiki ruszają w trasę po 30 latach od wydania debiutanckiej płyty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Basista projektu Nowe Sytuacje: to prezent dla fanów Republiki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 17:38
- Jesteśmy składem koncertowym, który chciał sprawić fanom Republiki radość z okazji 30-lecia wydania "Nowych sytuacji", a ich dzieciom wytłumaczyć, co w szafach rodziców robią czarno-białe krawaty - mówi Leszek Biolik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dni Ciechowskiego ubiorą Toruń w czerń i biel

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 09:30
M.in. Kasia Nosowska i Maria Peszek ze swoimi zespołami wystąpią podczas trzech dni poświęconych twórczości Grzegorza Ciechowskiego. W Toruniu nie zagrają natomiast muzycy Republiki.
rozwiń zwiń