Paweł i Łukasz Golcowie: Bernadetka istniała naprawdę, i to nie jedna

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 16:59
- Nas Bernadetki cały czas inspirują do pisania piosenek i grania koncertów. Gdy jedziemy na jakiś występ, zawsze mamy ze sobą w samochodzie kilka lornetek - śmieje się Paweł Golec.
Audio
  • Paweł i Łukasz Golcowie o piosence "Lornetka" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Paweł i Łukasz Golcowie o pierwszej płycie (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Paweł i Łukasz Golcowie o początkach sławy (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Paweł i Łukasz Golcowie o piosence "Ty i tylko Ty" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Paweł i Łukasz Golcowie o piosence "Ściernisko" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Paweł i Łukasz Golcowie o piosence "Słodycze" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Paweł i Łukasz Golcowie o piosence "Do Milówki wróć" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Paweł i Łukasz Golcowie o piosence Pędzą konie (Bez tajemnic/Jedynka)
Okazuje się, że słynna Bernadetka z piosenki Lornetka zespołu Golec Orkiestra istniała naprawdę
Okazuje się, że słynna Bernadetka z piosenki "Lornetka" zespołu Golec Orkiestra istniała naprawdęFoto: Redakcja Lata z Radiem

"Lornetka" to jeden z najbardziej znanych przebojów zespołu Golec uOrkiestra. Zaczyna się on od słów:  "Kupiłek lornetkę, by podglądać Bernadetkę, ale w łoknach żaluzje mo zasłonięte". - Nie wiem, czy Bernadetka znała prawdę, ale myślę, że się domyślała. Wtedy była moda na żaluzje. Każdy się nimi zasłaniał, a i tak wszystko było widać – podkreśla Paweł Golec.

Już całkiem serio Łukasz Golec dodaje, że słowa "Lornetki" napisał jego brat Rafał z żoną Olgą. - Była to czysta polszczyzna. Razem z Pawłem uparliśmy się jednak, żeby złamać ten tekst góralską gwarą. I na tym stanęło - tłumaczy jeden z bohaterów cyklu "Bez tajemnic".

Kto wie, czy piosenka "Lornetka" nie skończyłaby w szufladzie, gdyby bracia Golec nie zdecydowali się sami sfinansować swej debiutanckiej płyty "Golec uOrkiestra 1" z 1999 roku. - Nikt za bardzo nie był zainteresowany, żebym nam pomóc. Nie byliśmy wtedy zupełnie kojarzeni. My jednak się uparliśmy i gdy powiedziano nam wyraźnie "nie", to my jako uparci górale pomyśleliśmy sobie: "No to poczekajcie". Przed wydaniem pierwszej płyty założyłem się z chłopakami z zespołu o beczkę piwa, że dostaniemy za nią Fryderyka. I tak się stało - wspomina Łukasz Golec.

***

Tytuł audycji: Bez tajemnic
Prowadził: Małgorzata Kościelniak
Goście: Paweł i Łukasz Golcowie (Golec uOrkiestra)
Data emisji: 3.01.2015
Godzina emisji: 9.55 - 19.55

pg/mc

Czytaj także

Tę piosenkę Adam Małysz kazał sobie grać na skoczni

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 14:00
- Adaś jest fanem utworu "Słodycze", podobnie jak samych łakoci. My też za nimi przepadamy, śpiewamy więc o sobie - mówili w Jedynkowym cyklu "Bez Tajemnic" bracia Paweł i Łukasz Golec, którzy dali koncert w ramach tegorocznej trasy Lata z Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Golec uOrkiestra stawia świąteczną kropkę nad i

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 15:55
- Płyta "Koncert kolęd i pastorałek w Bazylice Jasnogórskiej" jest naszym podsumowaniem 15 lat działalności - powiedział Paweł Golec.
rozwiń zwiń