Irek Dudek: ta piosenka powstała po rozmowie z mamą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 17:45
Jego "Au sza la la la" czy "Za dziesięć minut trzynasta" zna cała Polska. Jakie tajemnice skrywa człowiek zakochany w bluesie, swingu i rock'n'rollu?
Audio
  • Ireneusz Dudek o piosence "Au sza la la la" (Bez tajemnic/Jedynka
  • Ireneusz Dudek o piosence "Och, Ziuta" (Bez tajemnic/Jedynka
  • Ireneusz Dudek o piosence "Za 10 minut trzynasta" (Bez tajemnic/Jedynka
  • Ireneusz Dudek o piosence "Zastanów się, co robisz" (Bez tajemnic/Jedynka
  • Ireneusz Dudek o piosence "To ty, słodka" (Bez tajemnic/Jedynka
  • Ireneusz Dudek o piosence "Opakowanie" (Bez tajemnic/Jedynka
  • Ireneusz Dudek o piosence "Something Must Have Change" (Bez tajemnic/Jedynka
  • Ireneusz Dudek o piosence "Gdy wracam późno" (Bez tajemnic/Jedynka
Shakin Dudi, czyli Ireneusz Dudek na 51. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2014. Koncert 25 lat Wolność kocham i rozumiem Gala Jubileuszowa. PAPIreneusz Sobieszczuk
Shakin' Dudi, czyli Ireneusz Dudek na 51. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2014. Koncert 25 lat Wolność kocham i rozumiem! Gala Jubileuszowa. /PAP/Ireneusz SobieszczukFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Ireneusz Dudek przyznaje, że na pomysł Shakin' Dudi’ego wpadł on sam. Pseudonim miał nawiązywać do Shakin' Stevensa, który parodiował rock"n"rolla. Utwory śpiewane przez Shakin' Dudi'ego miały być pastiszem na PRL-owską rzeczywistość lat 80. ubiegłego wieku. - To była drwina z tego, co nas otaczało. A, przypomnę, było tragicznie śmiesznie - mówi muzyk.

Przemyk, Doda, Grabaż, Porter i in. bez tajemnic - spędź weekend z Gwiazdą >>>

Podkreśla, że śmieli się z rzeczywistości, ale też z samych siebie, czego przykładem jest piosenka "Au sza la la la". Matka Ireneusza Dudka ciągle pytała, a miał już 33 lata, kiedy się usamodzielni i założy rodzinę. Bohater cyklu "Bez tajemnic" opowiedział to Darkowi Duszy, a ten napisał tekst piosenki, w której Irek śpiewał "mam dwie lewe ręce".
Gość radiowej Jedynki wspomina, jak nagrywano teledysk do piosenki "Za 10 minut trzynasta". W PRL dopiero od 13 można było kupić alkohol, choć muzycy dawali sobie radę. Do teledysku nie mogli znaleźć statystów. Uratował ich przypadek.
Przy piosence "Zastanów się, co robisz" wygłupiali się na scenie z Darkiem Duszą. A piosenka "To ty słodka" była pastiszem śpiewu popularnego wówczas w Polsce włoskiego piosenkarza Marino Mariniego.
Ireneusz Dudek zdradza również, kto był Ziutą z piosenki "Och, Ziuta".

Na kolejne odcinki rozmowy zapraszamy w niedzielę (o godz. 10.55, 11.55, 13.55, 14.55, 15.55, 16.55, 18.55, 19.55). Z artystą rozmawia Zbigniew Krajewski.

(ag)

''

Czytaj także

Renata Przemyk: nie chowam piosenek do szuflady

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 12:00
- Jeśli uznam utwór za niewystarczająco dobry, by znalazł się na płycie, po prostu go kasuję. Nie odkładam, wykorzystuję tu i teraz - wyjaśnia bohaterka cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

SuperSTARcie. Irek Dudek: Urbańska i Brzozowski czują bluesa

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 12:04
- Myślę, że oboje spokojnie mogliby zaśpiewać na Rawa Blues Festival - przyznaje Irek Dudek przed finałowym odcinkiem "SuperSTARcia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doda: radio często przychodzi mi z odsieczą

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 10:55
- Spędzam bardzo dużo czasu w samochodzie jeżdżąc na koncerty. Kiedy znudzą mi się już wszystkie płyty, które przesłuchuję setny raz, wtedy włączam radiostacje - mówi Doda.
rozwiń zwiń