Ireneusz Dudek: nie chciałem być jak "prawie Amerykanin"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 11:11
- Wszystkie utwory Shakin' Dudiego skomponowałem na fortepianie nie umiejąc grać na tym instrumencie - zdradzał w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic" jeden z gigantów polskiego bluesa.
Audio
  • Ireneusz Dudek o utworze "The Blues" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ireneusz Dudek o muzyce czasów dojrzewania (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ireneusz Dudek o utworze "A jeżeli mój dobry Boże” (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ireneusz Dudek o "Nowej płycie" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ireneusz Dudek o utworze "Tell Me Pretty Baby" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ireneusz Dudek o utworze "Dudi Boogie" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ireneusz Dudek o płycie "Stereo Dźwięk" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ireneusz Dudek o płycie "...bo ładnym zawsze lżej" (Bez tajemnic/Jedynka)
Wokalista zespołu Shakin Dudi Irek Dudek podczas 26. festiwalu Rawa Blues w katowickim Spodku. Rawa Blues Festiwal to największy i najstarszy w Polsce oraz jeden z największych w Europie festiwali tego gatunku muzyki. Od początku jest organizowany w Katowicach. Jego twórcą i organizatorem jest Ireneusz Dudek
Wokalista zespołu Shakin Dudi Irek Dudek podczas 26. festiwalu Rawa Blues w katowickim "Spodku". Rawa Blues Festiwal to największy i najstarszy w Polsce oraz jeden z największych w Europie festiwali tego gatunku muzyki. Od początku jest organizowany w Katowicach. Jego twórcą i organizatorem jest Ireneusz DudekFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Ireneusz Dudek w sobotniej części "Weekendu z gwiazdą" opowiadał przede wszystkim o utworach ze słynnej rock'n'rollowej "Złotej płyty". W niedzielnych gawędach zdradzał sekrety swoich bluesowych albumów.

W audycji Zbigniewa Krajewskiego opowiadał, że do śpiewania bluesa po polsku przekonali go Holendrzy. - Gdy w Amsterdamie puściłem płytę "Irek Dudek No 1" to mi powiedzieli, że gram prawie jak Amerykanie - wspominał muzyk. - To słowo "prawie" sprawiło jednak, że pomyślałem, że po co mają mnie ściągać na Zachód, skoro mogą ściągnąć prawdziwych Amerykanów. Zacząłem więc śpiewać bluesa po polsku. Było ciężko, bo nasz język jest mało śpiewny, ale jeżeli się przeskoczy pewną barierę, można zostać dostrzeżonym na Zachodzie, nawet przez ludzi, którzy nie znają naszego języka - tłumaczył.
Przemyk, Doda, Grabaż, Porter i in. bez tajemnic - spędź weekend z Gwiazdą >>>

Irek Dudek zauważał, że tym, co mu zagwarantowało zaproszenia koncertowe do krajów zachodniej Europy, była wymyślona przez niego formuła bluesa symfonicznego. - Nie bałem się sięgnąć po skrzypce i zostałem prekursorem grania unplugged. Już w 1989 roku coś mi tam świtało, że chyba tędy potoczą się ścieżki bluesa - zdradza muzyk.

***

Tytuł audycji: Weekend z gwiazdą - Bez tajemnic
Prowadził: Zbigniew Krajewski
Gość: Ireneusz Dudek (muzyk, kompozytor, wokalista)
Data emisji: 25.01.2015
Godzina emisji: 9.55-19.55

bch, pg

Czytaj także

Łukasz Zagrobelny: Zauchy nie da się zaśpiewać lepiej

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 16:24
- Wzbraniam się przed nagrywaniem coverów, bo ci, których chciałbym śpiewać, to wykonawcy doskonali - mówi wokalista i wyjaśnia w Jedynce dlaczego podjął się zaśpiewania "Byłaś serca biciem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doda: ludzie w ogóle mnie nie znają

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 20:00
- Wizerunek, który sprzedaję w mediach różni się od tego, co jest w czterech ścianach mojego domu, co zna rodzina i przyjaciele. To dobrze - mówi Dorota Rabczewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irek Dudek: ta piosenka powstała po rozmowie z mamą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 17:45
Jego "Au sza la la la" czy "Za dziesięć minut trzynasta" zna cała Polska. Jakie tajemnice skrywa człowiek zakochany w bluesie, swingu i rock'n'rollu?
rozwiń zwiń