"Oddział Zamknięty" - kultowy album powstał na kolanie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 19:32
Pierwszy skład, pierwsza płyta, największe przeboje. To z tego krążka pochodzą znane do dziś utwory "Ten wasz świat" czy "Andzia i ja".
Audio
  • Krzysztof "Jary" Jaryczewski wspomina jak powstawał pierwszy album Oddziału Zamkniętego (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Jary" - pierwszy wokalista Oddziału Zamkniętego (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Pierwsza płyta była wypadkową zainteresowań wszystkich członków zespołu" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Bycia frontmanem Krzysztof Jaryczewski uczył się z... kaset VHS (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Z Jarkiem Szlagowskim odeszła część ducha tego zespołu" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krzysztof "Jary" Jaryczewski: dziś już nie dziwię się odejściu Jarka Szlagowskiego (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Słowa mojego brata były prorocze" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Z tego powodu hotele bojkotowały Oddział Zamknięty (Bez tajemnic/Jedynka)
Oddział Zamknięty - kultowy album powstał na kolanie
Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Większość utworów powstała na kolanie, w moim domu, z gitarą akustyczną. Później przynosiłem to na próby, gdzie już pracowali wszyscy - wspomina współzałożyciel i pierwszy wokalista Oddziału Zamkniętego Krzysztof "Jary" Jaryczewski.

Wkład wszystkich muzyków stanowi, jego zdaniem, o sile krążka. Gość Radiowej Jedynki podkreśla, że brzmienie "Oddział Zamknięty" zawdzięcza parze realizatorów: Piotrowi Madziarowi oraz Przemkowi Kućko. - No i Dorota Zamojska, która mówiła mi, jak śpiewać, by było wiadomo, o czym śpiewać. Od niej się bardzo wiele nauczyłem - opowiada "Jary".

Bohater weekendowego cyklu "Bez tajemnic" zabiera nas w dźwiękową podróż do lat 80. XX wieku, by wyjaśnić, dlaczego został wokalistą Oddziału i z jakich przyczyn część muzyków odeszła do Lady Pank. W rozmowie z Marcinem Kusym Jaryczewski wspomina swoje pierwsze muzyczne fascynacje, ale nie unika też odpowiedzi na pytania o uzależnienie.

***

Tytuł audycji: Bez tajemnic - weekend z gwiazdą
Prowadzenie: Marcin Kusy
Gość: Krzysztof "Jary" Jaryczewski (kompozytor, muzyk, wokalista, współtwórca i lider formacji Oddział Zamknięty, Jary Band, Exces)
Data emisji: 25.04.2015

asz/kd

Komentarze1
aby dodać komentarz
annam@onet.pl2015-04-26 11:11 Zgłoś
Dzis jedynka w cyklu "Bez tajemnic" prezentuje Oddział Zamkniety. Jestem zaskoczona, że dorosły człowiek wręcz jest dumny ze swoich wyczynów - demolowania hoteli, wybijania szyb, wywolywania "zadym". Nawet przez mysl mu nie przejdzie, ze wypadaloby przeprosic, bo byly to "wyczyny" bardzo mlodych ludzi. Nie doszlo do niego, ze za te wygłupy ktos musial zaplacic. Jeszczez chwila, a uslyszymy, ze byla to walka z "komuna". Zero skromnosci. Po prostu wybitni artysci, geniusze z Warszawy, ktorym wszystko wolno.

Czytaj także

Paweł "Konjo" Konnak o latach 80.: ołowiana, stracona epoka

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 12:34
- Gdy myślę o tamtych czasach, widzę tylko mnóstwo wspaniałej nienagranej muzyki, niewydanych wierszy i książek, nienakręconych filmów - opowiada w Radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Human wraca z nową płytą. Joriadis: będzie ostro

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 21:49
- Od pierwszej płyty minęło 20 lat, o tyle jestem starszy, ale dynamit pozostał - mówił w Jedynce Kostek Joriadis, lider i wokalista grupy Human.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małe schizofrenie Muńka Staszczyka

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 13:34
- Jestem połączeniem tęsknoty za dobrem i człowieka, który ciągle też czyni zło. Mam bardzo brzydkie przywary, ale i wielką potrzebę oczyszczenia się - mówił w Jedynce muzyk i wokalista.
rozwiń zwiń