Jacek Cygan pamięta, jak Seweryn Krajewski pokiwał głową

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 12:00
Jacek Cygan, twórca ponad tysiąca tekstów piosenek, zdradza w cyklu "Bez tajemnic", jak powstał przebój "Baw mnie".
Audio
  • Jacek Cygan o piosence "Baw mnie" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Cygan o piosence "Za szybą", od której wszystko się zaczęło (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Cygan opowiada o piosence "Nasz Modigliani" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Cygan wspomina Andrzeja Zauchę (Bez tajemnic/Jedynka)
Jacek Cygan
Jacek CyganFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jego twórczość ma na celu bawienie ludzi. aką właśnie piosenką był utwór "Baw mnie". - Pamiętam, że kiedy Seweryn Krajewski przyniósł mi muzykę, to powiedział, że ktoś już do niej napisał tekst. Tekst mu się nie podobał, bo były w nim same tranakcentacje, czyli przeniesienie akcentu (ko- chaj , ko- cha , lubi szanu- je ). Tekściarz miał dwa dni na napisanie słów do melodii. I wpadł na pewien pomysł, o który opowiada. Kiedy Seweryn Krajewski przyszedł odebrać tekst autor oczekiwał pochwał. A usłyszał jedynie "zgadza się". - To była najwyższa pochwała - śmieje się Jacek Cygan.

Bohater cyklu "Bez tajemnic" opowiada o pierwszej piosence, dzięki kórej stał się znany. To "Za szybą" w wykonaniu Grażyny Łobaszewskiej. Cieszy się, że znana jest rzadko grana i śpiewana piosenka "Nasz Modigliani".

Jacek Cygan wspomina współpracę z Andrzejem Zauchą. Napisał dla niego tylko jedną piosenkę, gdyż tragiczna śmierć piosenkarza przerwała współpracę. Ale "C’est La Vie - Paryż z pocztówki" do dziś jest szalenie popularna i wielokrotnie śpiewana przez młodzież na różnych konkursach.

W cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55) prezentujemy wywiady z najwżniejszymi artystami polskich scen.

>>>W pierwszej odsłonie zaprezentował się włoski piosenkarz Drupi

19 i 20 października spotykamy się z  Jackiem Cyganem, z który rozmawia Zbigniew Krajewski. Jego  muzyka będzie nam też towarzyszyć przez cały weekend w radiowej Jedynce.

>>>Bez tajemnic mówili o sobie członkowie zespołu Budka Suflera - cz.1 i cz. 2

Jacek Cygan opisał całe "Pokolenie" (Kombii), pokazał, że "Uczymy się żyć bez końca" (Zdzisława Sośnicka), uwiódł utworem "Dumka na dwa serca" (Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak), "Czas nas uczy pogody" (Grazyna Łobaszewska). Twórca ponad tysiąca tekstów piosenek, sprawił, że nasze życie jest piękniejsze i przemijanie mniej boli.

>>>Anita Lipnicka opowiada bez tajemnic - cz. 1 i cz. 2

Czytaj także

9. Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 15:04
W sobotę Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" organizuje w Krakowie koncerty finałowe festiwalu, w których wezmą udział utalentowane osoby niepełnosprawne oraz gwiazdy muzyki.
rozwiń zwiń