Jacek Cygan spotyka Milesa Davisa i Charlesa Aznavoura

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 23:00
- To było w takim w takim okrągłym korytarzyku Sali Kongresowej. Obok stali Miles Davis i Charles Aznavour. Tam Staszek Soyka poznał mnie z Ryszardem Rynkowskim - mówił w Jedynce Jacek Cygan, bohater cyklu "Bez Tajemnic".
Audio
  • Jacek Cygan o Ryszardzie Rynkowskim i piosence "Wypijmy za błędy" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Cygan o piosence "Czas nas uczy pogody" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Cygan o Mieczysławie Szcześniaku i piosence "Przyszli o zmroku" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Cygan o piosence "Rozmowa przy ściemnionym świetle" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Cygan o piosence "To nie ja była Ewą" i występie Edyty Górniak na Festiwalu Eurowizji (Bez tajemnic/Jedynka)
Jacek Cygan
Jacek CyganFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Pierwszym owocem współpracy Jacka Cygana z Ryszardem Rynkowskim była piosenka "Wypijmy za błędy". - Ryszard odszedł wtedy z zespołu Vox. Zastanawiał się czy nie wrócić do zawodu nauczyciela muzyki. Gdy ponownie się spotkaliśmy, dał mi pięć utworów. Wybraliśmy ten jeden. Tekst pisałem bardzo długo, aż trzy miesiące. Gdy usłyszał sam początek, to zdanie "Czego może chcieć od życia taki gość jak ja" powiedział, że to jest to - wspominał Jacek Cygan.

>>> Bohaterem pierwszej odsłony cyklu "Bez Tajemnic" był Drupi

Innym wielki przebój, do którego słowa napisał bohater cyklu "Bez Tajemnic" to "To nie ja byłam Ewą". W 1994 roku Edyta Górniak wywalczyła dzięki tej piosence drugie miejsce dla Polski na Festiwalu Eurowizji w Dublinie. - Do dziś mam przed oczami taką scenę. - Gdy Edyta skończyła śpiewać weszła do tzw. green roomu, gdzie siedziały ekipy wszystkich państw. Byli to kompozytorzy, wykonawcy, menedżerowie, przedstawiciele telewizji. Wszyscy oni wstali i bili brawo Edycie przez kilka minut. To było nawet większą nagrodą niż gdybyśmy wygrali ten festiwal - podkreślał w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim Jacek Cygan.

>>> Bez tajemnic mówili o sobie członkowie zespołu Budka Suflera - cz.1 i cz. 2

W cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55) prezentujemy wywiady z najwżniejszymi artystami polskich scen.

>>> Anita Lipnicka opowiada bez tajemnic - cz. 1 i cz. 2

Kolejne spotkania z Jackiem Cyganem w ramach cyklu "Bez tajemnic" w niedzielę 20 października co godzinę od 10.55. Zapraszamy!

pg

Czytaj także

Ania Wyszkoni: praca nad płytą "Marek Jackowski" była piękna i radosna

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 15:19
- Marek Jackowski marzył, żeby wrócić na scenę i dać jeszcze ludziom coś od siebie. Bardzo emocjonalnie podchodził do tej płyty i starannie dobierał sobie gości. Czuję się zaszczycona, że mogłam się wśród nich znaleźć - mówiła w Jedynce Ania Wyszkoni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piersi i przyjaciele 2". Bałkańskie rytmy, góralska nuta i ostre gitary

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 18:48
- Zespół Piersi nigdy nie zamykał się w jakiejś konkretnej stylistyce. Dla jednych był to zespół punkowy i rzeczywiście jest dużo takich utworów. Nie zapominajmy jednak o innych, takich jak "Hela" czy "Zośka", które z punk rockiem nie mają nic wspólnego - mówił w Jedynce Adam Asanow w związku z premierą płyty "Piersi i przyjaciele 2".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomek Lipiński: na ścieżce dźwiękowej "Wałęsy" udało się oddać tamten nastrój

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 17:12
- To fajny zabieg. Oprócz faktów, a raczej ich wizji wynikającej ze scenariusza i tego, jak Andrzej Wajda ten film nakręcił, mamy też dźwięki, które są zapisem tamtej epoki - mówił w Jedynce Tomek Lipiński o muzyce do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan pamięta, jak Seweryn Krajewski pokiwał głową

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 12:00
Jacek Cygan, twórca ponad tysiąca tekstów piosenek, zdradza w cyklu "Bez tajemnic", jak powstał przebój "Baw mnie".
rozwiń zwiń