Andrzej Sikorowski: naszymi losami rządzi przypadek

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 21:05
- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co będzie. Na tym też polega urok życia - powiedział w kolejnym odcinku cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" Andrzej Sikorowski, lider grupy Pod Budą.
Audio
  • Andrzej Sikorowski o swoich z wiązkach z Grecją (Jedynka/Bez Tajemnic)
  • Andrzej Sikorowski o greckich piosenkach (Jedynka/Bez tajemnic)
  • Andrzej Sikorowski o tym, jak nie został dziennikarzem (Jedynka/Bez Tajemnic)
  • Andrzej Sikorowski o kabarecie Pod Budą (Jedynka/Bez Tajemnic)
  • Andrzej Sikorowski o pisaniu piosenek (Jedynka/Bez tajemnic)
Andrzej Sikorowski
Andrzej SikorowskiFoto: PAP/Archiwum/Ireneusz Sobieszczuk

Sikorowski wspominał w rozmowie z Pawłem Sztompke, że od dziecka śpiewał, a jako młody chłopak uczył się grać na mandolinie. Natomiast na gitarze sam się nauczył grać.

Jednak o karierze estradowej Andrzej Sikorowski nigdy poważnie nie myślał. - Najlepszy dowód na to, że po liceum skończyłem polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Myślałem o dziennikarstwie, że pójdę w ślady swojego ojca. Próbowałem pierwszych kroków w prasie krakowskiej. Nie bardzo mi to odpowiadało. Pracowałem też w krakowskiej telewizji - powiedział Sikorowski.

Andrzej Sikorowski o swojej drugiej ojczyźnie >>>

Zdaniem Sikorowskiego, decydująca o jego dalszych losach była wygrana w 1970 roku na festiwalu piosenki studenckiej. - Dostałem sygnał, że moje piosenki się podobają. Zacząłem pojawiać się w studenckich klubach. Potem rozpoczęła się przygoda z kabaretem Pod Budą, który przerodził się w zespół muzyczny. To spowodowało, że zostałem na estradzie i trwam na niej ponad 40 lat - powiedział Sikorowski.

Piosenkarz, kompozytor i autor tekstów stwierdził, że to są rzeczy, których nie da się przewidzieć. Jak jednak podsumował, nie żałuje tego, że nie został nauczycielem lub dziennikarzem.

Beata Kozidrak, Budka Suflera, Anita Lipnicka >>> Posłuchaj rozmów z poprzednimi bohaterami cyklu "Bez Tajemnic"
W cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55) prezentujemy wywiady z najważniejszymi artystami polskich scen. 3 listopada ze względu na transmisję uroczystości pogrzebowych Tadeusza Mazowieckiego niedzielne rozmowy z Andrzejem Sikorowskim zostaną nadane po zakończeniu uroczystości.

Z Andrzejem Sikorowskim rozmawiał Paweł Sztompke. Zapraszamy do wysłuchania wszystkich odcinków audycji "Bez Tajemnic" z Andrzejem Sikorowskim.

tj

Zobacz więcej na temat: Grecja Kraków MUZYKA

Czytaj także

Anita Lipnicka: nigdy nie chciałam być gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 21:07
- Natomiast bardzo chciałam śpiewać. Potrzeba wyrażenia siebie była moją motywacją. Muzyka była moją niszą - powiedziała piosenkarka Anita Lipnicka w cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anita Lipnicka: miałam dość śpiewania "Wszystko się może zdarzyć"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:00
O spotkaniu z Johnem Porterem oraz swojej solowej karierze mówi Anita Lipnicka w kolejnych odcinkach cyklu radiowej Jedynki pt. "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Kozidrak: moją pierwszą miłością był balet

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 15:29
- Przez sześć lat chodziłam do ogniska baletowego, gdzie nie tylko uczyłam się rytmiki, ale również stwierdzono, że mam słuch absolutny. Wówczas widziałam siebie na scenie wyłącznie w baletkach - mówiła w Jedynce Beata Kozidrak, bohaterka cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Kozidrak: Bajm zaczyna grać całkowicie inną muzykę

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 21:36
Na przełomie lat 70. i 80. to całkowita muzyczna metamorfoza Bajmu. Zamiast repertuaru utrzymanego w harcersko-turystycznej czy studenckiej stylistyce zespół zaczyna grać ostrą muzykę rockową. Beata Kozidrak, bohaterka cyklu "Bez tajemnic" wyjaśnia, jak do tego doszło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Sikorowski i jego dwie ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 12:00
Mam kilka ukochanych miejsc na świecie - Kraków, Zakopane i Grecja. Andrzej Sikorowski w cyklu "Bez tajemnic" zdradza jakie miejsca lubi i jakie piosenki ceni. Tłumaczy się też z piosenki "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa".
rozwiń zwiń