X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak Zbigniew Wodecki został Pszczółką Mają

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 14:00
Zbigniew Wodecki, z racji wykształcenia zawsze pozostawał w nurcie muzyki "poważniejszej". Ale największymi jego przebojami były dwa, które ocierały się o lżejszą muzę.
Audio
  • Zbigniew Wodecki o tym, jak został Pszczółką Mają (Weekend bez tajemnic/Jedynka)
  • Zbigniew Wodecki opowiada, jak ciągnęło go do muzyki rozrywkowej (Weekend bez tajemnic/Jedynka)
  • Zbigniew Wodecki zaczyna występować z zespołem Anawa i Ewą Demarczyk (Weekend bez tajemnic/Jedynka)
  • Zbigniew Wodecki o wyjazdach na zachód (Weekend bez tajemnic/Jedynka)
  • Zbigniew Wodecki wspomina, jak nie chciał robić kariery na zachodzie (Weekend bez tajemnic/Jedynka)
Zbigniew Wodecki
Zbigniew WodeckiFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

To "Pszczółka Maja" i "Chałupy Welcome to". - Najbardziej znane piosenki, które śpiewałam to nie moje kompozycje - śmieje się Zbigniew Wodecki . To, że je zaśpiewał to był przypadek. Aby zaśpiewał Pszczółkę uparła się jedna pani od nagrań.
W oryginale Pszczółkę "Biene Maja" po niemiecku śpiewał Karel Gott. Czeski piosenkarz ma wyższy głos. On śpiewał to normalnie, a Zbigniew Wodecki musiał sobie poradzić falsetem przy wyższych partiach. - Falsecik miałem jeszcze całkiem dziarski - wspomina. Po nagraniu próbował nawet zwrócić uwagę, że to brzmi nienajlepiej. - Tak ma być - usłyszał w odpowiedzi. I tak został najlepiej rozpoznawalną Pszczółką, bo odcinków było ponad sto i były nadawane w czasie najlepszej oglądalności w telewizji.

Zbigniew Wodecki, który ma klasyczne wykształcenie muzyczne uciekał od ćwiczenia tercji i gam w muzykę big bandów amerykańskich, a następnie występował z zespołami big beatowymi w Krakowie. Grał na trąbce i śpiewał w Czarnych perłach.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

- Później przyszedł chłopaczek w szarym płaszczu do szkoły i spytał, czy ja bym nie zagrał, bo zakładają zespól studencki - wspomina piosenkarz. Tym "chłopaczkiem" był Marek Grechuta. Wodecki związał się z kulturą studencką, aż na jeden z występów Grechuty przyszła Ewa Demarczyk. I tak zaczął występować z nią jako skrzypek.

Edyta Bartosiewicz, Krystyna Prońko, Beata Kozidrak, Budka Suflera, Anita Lipnicka >>> Posłuchaj rozmów z poprzednimi bohaterami cyklu "Bez Tajmnic"
Zbigniew Wodecki opowiada również o swoich wyjazdach do zachodniej Europy i o tym, jak nie chciał tam robić kariery, choć mu proponowano występy. - Ja tam się czułem źle, Jak ktoś urodził się w Krakowie, to wszędzie źle się czuje. Nawet w Wenecji - mówi gość radiowej Jedynki .
Wywiad ze Zbigniewem Wodeckim prezentujemy w cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Każdą część opowieści ilustrują największe przeboje artysty.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Płyta, która sprawia kłopoty

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2013 13:02
Grażyna Orlińska, Magdalena Choryło i Grzegorz Marchowski, którzy mówili o płycie "Powiedz jej". To album z piosenkami do wierszy Grażyny Orlińskiej, do których muzykę skomponował Grzegorz Marchowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wodecki: zawsze byłem skrzypkiem, który coś tam dośpiewywał

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 15:37
- Polacy mają dużo z Brazylijczyków. Wszystko się bujało jak na festiwalu w Rio - mówił Zbigniew Wodecki po wspólnym występie z kapelą Mitch & Mitch w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Ich wspólny koncert był wydarzeniem pierwszego dnia OFF Festivalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Wodecki: zacząłem od Bacha, bo...

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 15:07
- Żeby odnieść sukces trzeba się związać z porządnym z nazwiskiem. Tak właśnie powstała piosenka "Zacznij od Bacha" - powiedział bohater kolejnego cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic", kompozytor i instrumentalista Zbigniew Wodecki.
rozwiń zwiń