Wasowski: fenomen Starszych Panów polegał na geniuszu obu twórców

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 15:51
- W Kabarecie była wspaniała obsada, piosenki i teksty pisane dla konkretnych aktorów, a wszystko tak niesamowicie ze sobą zgrane. Później nie przypominam sobie tak wspaniałych maszynerii kabaretowych - mówił Grzegorz Wasowski w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
Audio
  • Grzegorz Wasowski o twórczości ojca: konsultował wszystko z mamą (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Grzegorz Wasowski: Kabaret Starszych Panów oglądaliśmy gromadnie (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Grzegorz Wasowski: fenomen Starszych Panów polegał na geniuszu obu twórców (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Grzegorz Wasowski o Jerzym Wasowskim: wszystko co robił, robił znakomicie (Bez tajemnic/Jedynka)
Kabaret Starszych Panów - wieczór XV. Ostatni naiwni, reżyseria Jeremi Przybora.Nz. autor tekstów Jeremi Przybora (L) i kompozytor Jerzy Wasowski. 1965
Kabaret Starszych Panów - wieczór XV. "Ostatni naiwni", reżyseria Jeremi Przybora. Nz. autor tekstów Jeremi Przybora (L) i kompozytor Jerzy Wasowski. 1965Foto: PAP/TVP/Zygmunt Januszewski

Stworzony przez Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przyborę Kabaret Starszych Panów przez wiele lat bawił polskich telewidzów. Zarówno piosenki, jak i teksty z ich programów są doskonale znane do dziś i bawią kolejne pokolenia widzów i słuchaczy.

Historia Kabaretu Starszych Panów >>>

- Z opowieści mamy wiem, że pierwszy kabaret oglądaliśmy na Placu Powstańców, bo nie mieliśmy telewizora. Miałem wtedy 9 lat. Kolejne już oglądaliśmy w domu, gormadnie - bo spraszało się tych, co nie mieli telewizora - wspomina Grzegorz Wasowski w cyklu "Bez tajemnic" .

W Kabarecie wystąpiła plejada polskich gwiazd, m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Aleksandra Śląska, Krystyna Sienkiewicz, Zofia Kucówna, Wiesław Gołas, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Tadeusz Olsza, Czesław Roszkowski, Bohdan Łazuka, Jarema Stępowski, Zdzisław Leśniak i Bronisław Pawlik.

Archiwalne nagrania Kabaretu Starszych Panów do nabycia na sklep.polskieradio.pl

Zanim jednak Jerzy Wasowski przysątpił do komponowania i współtworzenia KSP imał się wielu zajęć. - W 1938 roku w Polskim Radiu zaczynał jako inżynier, napisał podręcznik dla mikserów, był lektorem, spikerem, aktorem. Pisał także sztuki i piosenki, ale wszystko robił czasowo. Szybko dochodził do wniosku, że już to zgłębił i dalej go nie interesuje - wspomina syn twórcy.

Ale gdy już komponował nieodzowne okazywało się wsparcie żony Marii. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów rozmowy Marii szabłowskiej z Grzegorzem Wasowskim. Kolejne odcinki będzie mozna usłyszeć w sobotnie popołudnie i niedzielę w cyklu "Weekend z gwiazdą ".

Anna Maria Jopek: duet z Jerzym Wasowskim, to dla mnie metafizyka >>

(asz)

Czytaj także

Kabaret Starszych Panów - bywało ostro

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 07:00
- Starsi panowie, starsi panowie dwaj, już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj - śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. To oni stworzyli jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych w historii telewizji. "Kabaret Starszych Panów" zadebiutował 55 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Wasowski: dla ojca najważniejsza była matematyka

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 17:33
- W każde wakacje wypełniał kolejne kajeciki i w końcu rozwiązał problem zależności miedzy muzyką i matematyką. Nikt jednak nie wie, jakie było rozwiązanie - przyznał w Muzycznej Jedynce Grzegorz Wasowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kabaret Starszych Panów. Tak powstawała legenda

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 13:21
- Oni nie podchodzili do tego, jakby mieli swoje pięć minut. Robili to na najwyższym poziomie. Dzisiaj taka sytuacja już się nie zdarza - powiedział w radiowej Jedynce Grzegorz Wasowski, syn Jerzego Wasowskiego, który razem z Jeremim Przyborą stworzył Kabaret Starszych Panów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Maria Jopek: duet z Jerzym Wasowskim to dla mnie metafizyka

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 17:23
- Podchodziłam do tej piosenki z ogromną tremą. Głos z przeszłości, ja teraz i taka świadomość, że może pan Jerzy w ogóle by tego nie pragnął - mówiła w Jedynce Anna Maria Jopek o nietypowym duecie z Jerzym Wasowskim na płycie "Wasowski odnaleziony".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Wasowski i Anna Maria Jopek "Ktoś zbudził mnie"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w czwartek 28 listopada w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
rozwiń zwiń