Dziwne losy "Snu o Warszawie". Gaszyński: mój tekst jest tylko dodatkiem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 08:03
- Ten utwór powstawał błyskawicznie, ale rozwijał się bardzo długo. Zwykle przebojem staje się piosenka w miesiąc, dwa albo trzy po napisaniu. Lub nie staje się nim w ogóle. A ze "Snem o Warszawie" było zupełnie inaczej - mówił w Jedynce Marek Gaszyński, autor tekstów polskich przebojów.
Audio
  • "Nie zadzieraj nosa" - Marek Gaszyński: to mój pierwszy przebój (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Trochę żal" - Marek Gaszyński: pozazdrościłem Wojtkowi Młynarskiemu, że grał boogie-woogie i od razu poleciałem na lekcje fortepianu (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Wołanie przez Dunajec" - Marek Gaszyński: Tadeusz Nalepa mieszkał w moim domu dzięki czemu mogłem coś dla niego napisać (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Biała kartka" - Marek Gaszyński: Seweryn Krajewski i pitu-pitu (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Sen o Warszawie" - Marek Gaszyński: mój tekst jest tylko dodatkiem do kompozycji Niemena (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Wyścig szczurów" - Marek Gaszyński: Budka Suflera to kamień milowy w rozwoju polskiego rocka (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Nie mówię żegnaj" - Marek Gaszyński: Maciek Kosowski podbił Polonię amerykańską, za rzadko przyjeżdża do kraju (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Karolina" - Marek Gaszyński: Andrzej Cierniewski całe życie walczy z tym, by go nie porównywano z Krawczykiem (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Całe niebo w ogniu" - Marek Gaszyński: Michaj Burano był świetnym kompozytorem, co uwypuklił w tej piosence Marek Piekarczyk (Bez tajemnic/Jedynka)
Pierwszą piosenką, jaką napisał Marek Gaszyński, był utwór  Czy wiesz do muzyki Czesława Niemena. Wielkiemu pieśniarzowi dziennikarz poświęcił także książkę Niemen. Czas jak rzeka.
Pierwszą piosenką, jaką napisał Marek Gaszyński, był utwór "Czy wiesz" do muzyki Czesława Niemena. Wielkiemu pieśniarzowi dziennikarz poświęcił także książkę "Niemen. Czas jak rzeka".Foto: PAP/Piotr Polak

"Sen o Warszawie" popłynie w każdy piątek ze stołecznego ratusza >>>

Bohater Jedynkowego weekendu z gwiazdą podkreślił, że piękno utworu jest zasługą Czesława Niemena. - Jego cudowny głos, jego rozwijająca się z własnym scenariuszem kompozycja i aranżacja orkiestry Michela Colombier, której dokonał we Francji. Mój tekst jest tam tylko dodatkiem - mówił Marek Gaszyński .

"Sen w Warszawie" powstawał na odległość; Niemen w Paryżu, Gaszyński w Warszawie. Utwór powstał w 1966 roku, a przebojem się stał - jak mówił tekściarz w cyklu "Bez tajemnic" - niemal czterdzieści lat później, gdy po śmierci Czesława Niemena stał się hymnem... kibiców Legii Warszawa.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Marek Gaszyński pisał i nadal tworzy dla największych wokalistów i zespołów polskiej sceny muzycznej. Z jego tekstów powstają utwory w różnych gatunkach muzycznych, od rocka po boogie-woogie. - Boogie-woogie to nie tylko styl muzyczny, to styl życia. Boogie-woogie czyli luz, radość, na szczęście tego doświadczyłem w moim życiu. Przede wszystkim dzięki muzyce - podkreślił.

Fot.
Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Utwory z tekstami Marka Gaszyńskiego dostępne w sklepie internetowym Polskiego Radia >>>

Gdzie Marek Gaszyński pisał "Nie zadzieraj nosa" i kto był cenzorem w Czerwonych Gitarach? Dlaczego wolał Niebiesko-Czarnych od Czerwono-Czarnych i czyj styl określił jako "muzykę rockową użytkową"? Zapraszamy do wysłuchania kolejnych odcinków cyklu "Bez tajemnic".

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

(asz)

Czytaj także

Soyka: muzyka Niemena to był dla mnie kulturowy szok

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 22:40
- Płytę "Enigmatic" usłyszałem jako szesnastolatek. Kochałem się wtedy w muzyce barokowej, popem pogardzałem i ta płyta to był dla mnie "pierwszy raz". Zawsze blisko mi było do tych, którzy trzymają z poetami - mówił na antenie Jedynki Stanisław Soyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sen o Warszawie" popłynie w każdy piątek ze stołecznego Ratusza

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 18:00
Po raz pierwszy utwór Czesława Niemena zabrzmi na placu Bankowym w rocznicę urodzin muzyka, czyli 16 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwóch wielkich mistrzów i ich piosenki dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 18:29
"Lutosławski - Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci" to piosenki napisane przez Witolda Lutosławskiego do wierszy Juliana Tuwima. Płyta ukazała się 12 listopada. To barwne, nowoczesne, ale realizowane w całości na akustycznych instrumentach opracowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Zbigniew Wodecki został Pszczółką Mają

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 14:00
Zbigniew Wodecki, z racji wykształcenia zawsze pozostawał w nurcie muzyki "poważniejszej". Ale największymi jego przebojami były dwa, które ocierały się o lżejszą muzę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od "Szklanej pogody" do "Dziobaka". Marek Dutkiewicz tworzy dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 15:56
O lisie i policji śpiewa Anja Orthodox, o dziobaku Joanna Dark, a przygody innych zwierząt prezentują znane polskie aktorki. Legendarny autor tekstów Marek Dutkiewicz napisał piosenki na płytę "Zwierzaki - Bez chłopaków dla dzieciaków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki polityczne inspirowane kebabem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 17:11
- Są to utwory, które powstały z inspiracji długofalowych badań i wizyt w warszawskich barach z kebabem - mówił w Jedynce Michał Zadara, reżyser spektaklu "10 politycznych piosenek".
rozwiń zwiń