"Alternatywy 4" znów na naszych ekranach. Bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 18:40
Na prośbę jednego ze słuchaczy słuchacz Janusz Weiss prześledził losy reprodukcji obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" wykorzystanej w serialu "Alternatywy 4". Sprawa wyjaśniła się dość szybko, a przy okazji dowiedzieliśmy się, że serial już wkrótce zyska drugie życie.
Audio
  • Janusz Weiss, "Bitwa pod Grunwaldem" i "Alternatywy 4" - bez cenzury (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Nagranie serialu Alternatywy 4 w reż. Stanisława Barei. Nz.Roman Wilhelmi (L) i Witold Pyrkosz. Jak opowiada dekoratorka serialu Teresa Gruber, po ogłoszeniu stanu wojennego, 80 proc. zdjęć wykonano w halach telewizji.
Nagranie serialu "Alternatywy 4" w reż. Stanisława Barei. Nz.Roman Wilhelmi (L) i Witold Pyrkosz. Jak opowiada dekoratorka serialu Teresa Gruber, po ogłoszeniu stanu wojennego, 80 proc. zdjęć wykonano w halach telewizji. Foto: PAP/Archiwum TVP

-  Ta reprodukcja była dość pokaźnych rozmiarów, choć nie wielkości prawdziwej "Bitwy pod Grunwaldem". Obecnie stanowi część wystawy poświęconej serialowi "Alternatywy 4" - wyjaśnił rzecznik TVP Jacek Rakowiecki.

Pokazywana w listopadzie w siedzibie telewizji być może wróci tam po Świętach. - Toczymy także rozmowyz dzielnicą Ursynów, która chciałaby wystawę pokazać u siebie - dodał w rozmowie z Januszem Weissem.

Bożena Dykiel o pracy na planie "Alternatywy 4" : przy Barei dostawaliśmy skrzydeł >>>

Pytanie słuchacza radiowej Jedynki przyniosło dodatkowy efekt - Jacek Rakowiecki powiedział, że Telewizja Polska rozpoczęła prace nad cyfrowym poprawieniem jakości serialu. - W przyszłym roku, choć pewnie dopiero po wakacjach, w TVP 2 pokażemy odświeżone "Alternatywy 4", ale - co naistotniejsze - z fragmentami usuniętymi przez cenzurę - wyjaśnił rzecznik w audycji " Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" .

A wracając do "Bitwy"... Dlaczego ekipa zdecydowała się na zlecenie wykonania malarskiej kopii obrazu zamiast fotografii? I dlaczego Stanisław Bareja zazyczył sobie dość swobodną wersję dzieła Matejki? O tym wszystkim, a także pracy podczas stanu wojennego , opowiadała Teresa Gruber, dekoratorka wnętrz, która pracowała nad scenografią serialu.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl .

Czytaj także

Stanisław Tym: "Miś" to jest film o kłamstwie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 05:48
- Wiesz, co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości – mówił bohater kultowego filmu Stanisława Barei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Czerwińska o przyjaźni ze Stanisławem Tymem: 40 lat prycza w pryczę

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 15:49
- Hanka Bielicka mówiła, że jest coś takiego jak późna kariera. To trochę mnie dotyczy. Zauważono mnie w tak zwanej jesieni życia, która w tej chwili mocno przechodzi już w zimę. Dopiero co skończyłam 80 lat - mówiła w Jedynce Zofia Czerwińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dykiel o pracy na planie "Alternatywy 4": przy Barei dostawaliśmy skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 18:30
- Staszek bardzo się cieszył z każdej nowości, którą wymyślali aktorzy, pękał ze śmiechu. Gdy widziałam jak trzęsie mu się brzuch myślałam "coś jeszcze wymyślę, coś przywalę" - o tym jak powstawał serial aktorka opowiadała słuchaczom radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seriale lustrem naszych czasów. Od Dextera do Żywych Trupów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 14:30
Seriale telewizyjne, głównie amerykańskie, które cieszą się największą popularnością, przeszły prawdziwą ewolucję. Obecnie produkcje telewizyjne bywają bardziej ambitne, dopracowane i odważniejsze niż kinowe, a często mają dużo większy budżet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Pokora: to nie ja powinienem grać w "Poszukiwanym..."

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 18:00
- A nawet jeżeli, to dziś zagrałbym to zupełnie inaczej. Aktor musi tylko powtórzyć to, co życzy sobie reżyser. Ja tak właśnie zrobiłem, a mogłem trochę inaczej, trochę lepiej, głębiej i zabawniej - mówił w Jedynce Wojciech Pokora.
rozwiń zwiń