Co zrobić, gdy cudza kamera narusza naszą prywatność?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 18:30
- Przeprowadzenie sprawy w tego typy sytuacji jest trudne, ponieważ w tej chwili nie ma prawidłowej regulacji dotyczącej monitoringu wizyjnego, tak w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej - mówił w Jedynce Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
Audio
  • Co zrobić, gdy cudza kamera narusza naszą prywatność? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Co zrobić, gdy cudza kamera narusza naszą prywatność?
Foto: Glow Images/East News

- Jak można sprawdzić monitoring, który założył mój sąsiad, a mieszkamy od siebie 6 metrów? Nie wiem czy mnie nie podgląda - skarżyła się słuchaczka audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać". - Wydaje mi się, że zakładanie kamerek w prywatnych domach jest niezgodne z prawem i nieetyczne. Dlaczego nikt na to nie reaguje? - pytał z kolei inny słuchacz.

Jak dowiedział się Janusz Weiss, można w takich sytuacjach bronić się przed naruszaniem naszej prywatności. Drogi postępowania są co najmniej dwie. - Nasze dobra osobiste, w tym prywatność, podlegają ochronie prawa cywilnego. Można więc zdecydować się na samodzielne poprowadzenie sprawy przeciwko osobie, która je narusza. Druga droga prowadzi przez urząd Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Niektóre osoby decydują się na nią, jeżeli uważają, że właściciel kamery nagrywa to, co ogląda. Zdarzało się, że udało nam się sprawnie doprowadzić do tego, żeby w konkretnym przypadku więcej nie dochodziło do naruszenia prywatności - tłumaczył Wojciech Wiewiórowski.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało już założenia do ustawy, która ma uregulować kwestię monitoringu wizyjnego, głównie jednak w przestrzeni publicznej.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg

Czytaj także

Ważny, czy nieważny? Kłopot z dowodem osobistym

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 22:12
Dowód osobisty ważny jest 10 lat od daty jego wydania - dla osób, które skończyły 18 lat, 5 lat dla osób, które nie ukończyły 18 roku życia oraz na czas nieoznaczony - w przypadku osoby, która skończyła 65 rok życia i zwróciła się o wydanie dokumentu z takim terminem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imię kobiety na papierze toaletowym narusza dobre obyczaje?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:59
Słuchaczka, która zwróciła się do redaktora Weissa rozumie, że imieniem kobiety można nazwać jacht czy willę, ale.. papier toaletowy? Co mówi na ten temat prawo? Czy przepisy chronią nasze imię tak, by zachowało... dobre imię?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koń jaki jest, każdy widzi. Ale pojazd to czy nie pojazd?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 12:59
- Osobie, która jedzie wierzchem, z formalno-prawnego punktu widzenia zabrania się poruszania po wyznaczonym przejściu dla pieszych, dlatego że mogą z niego korzystać tylko piesi -
rozwiń zwiń