Złamana ręka przeszkodą do wypłaty emerytury

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 17:37
Podpis jest częstym sposobem potwierdzania tożsamości. Kwitujemy nim odbiór poleconych listów i przesyłek, potwierdzamy użycie karty płatniczej, a także wypłatę środków pieniężnych w banku.
Audio
  • Złamana ręka przeszkodą do wypłaty emerytury (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Lekarz opatruje złamanie ręki na izbie przyjęć w szpitalu
Lekarz opatruje złamanie ręki na izbie przyjęć w szpitalu Foto: PAP/Jacek Turczyk

Ta ostatnia czynność nie powiodła się jednej ze słuchaczek radiowej Jedynki, która chciała wypłacić swoją emeryturę. Mając złamaną prawą rękę w nadgarstku wymagany podpis złożyła lewą. Jak się można domyśleć nie był on zgodny ze wzorem. I choć słuchaczka miała przy sobie dowód osobisty odmówiono jej wypłaty. Przy kolejnej próbie wypłaty zostaną jej pobrane odciski palców. - Czuję się jak złodziej - powiedziała w rozmowie z Januszem Weissem.

- W takiej sytuacji, która nie należy do standardowych, klientka powinna skontaktować się z  naczelnikiem oddziału banku. Ma on narzędzia niezbędne do tego, by potwierdzić tożsamość osoby w inny sposób - twierdzi Przemysław Barbrich, rzecznik prasowy Związku Banków Polskich.

Do jakich działań identyfikacyjnych przeszkoleni i zobowiązani są pracownicy banku? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Janusz Weiss zaapelował także do urzędników owego banku, by wykazywali się empatią i elastyczniej - w niektorych przypadkach - podchodzili do procedur.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl .

Czytaj także

Policja, pracownik poczty, a nawet barman - oni mogą nas wylegitymować

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 11:53
- Jest wiele sytuacji, kiedy nasza identyfikacja jest konieczna, a jej możliwość wypływa z przepisów prawa – mówiła w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Małgorzata Kałużyńska - Jasak, rzecznik prasowy GIODO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz dofinansowanie? Pozbądź się gotówki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 11:09
Pewien absurd formalny zgłosiła radiowej Jedynce słuchaczka, która zdecydowała się zainstalować pompę ciepła w budynku mieszkalnym. Do takiej inwestycji przysługuje dofinansowanie. Ale...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Weiss zarejestrował firmę w Pałacu Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 20:25
- Prawo pozwala obywatelowi założyć firmę pod dowolnym adresem. Gdyby przychodziły do mnie jakieś pisma to proszę je odkładać - poinformował Kancelarię Prezydenta RP Janusz Weiss w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzaminy na prawo jazdy. RPO wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 14:47
Zaskarżenia niektórych przepisów wprowadzonych jeszcze za czasów ministra transportu Sławomira Nowaka nie wykluczyła w rozmowie z Januszem Weissem prawniczka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Jesteśmy przekonani o słuszność naszych racji - powiedziała w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za granicę na emeryturze? Sprawdź swoje dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 17:34
W strefie Schengen Polacy mogą przekraczać granice państw za okazaniem dowodu osobistego. Z reguły wpisany jest na nim termin ważności, ale osobom, które ukończyły 65 rok życia, dokument wydawany jest na czas nieoznaczony. Słowo to figuruje w języku polskim, co może powodować poważne konsekwencje.
rozwiń zwiń