Droga na naszej działce. Co można zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 19:53
Słuchaczka radiowej Jedynki zapytała jak długo w planie zagospodarowania przestrzennego może być planowana droga i czy uda się jej uwolnić własną działkę pod Świeciem z takiego zobowiązania?
Audio
  • Co zrobić z działką, na której ma być wybudowana droga? (Wszystko co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Janusz Weiss
Janusz WeissFoto: Wojciech Kusiński/PR
Zdaniem naszej słuchaczki droga nie powstanie, bo jest planowana od 17 lat nic się nie dzieje. A ona na działce nic nie może zrobić.

Z informacji zdobytych przez Janusza Weissa wynika, że w 2003 roku utraciły ważność wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego. Redaktor sądził przez pewien czas, że być może słuchaczka żyje w niewiedzy, a plan nie obowiązuje i z działką można robić co się właścicielowi podoba.
Ale w Urzędzie Gminy w Świeciu poinformowano, że w 2006 roku został uchwalony nowy plan, a w nim uwzględniono, iż na działce słuchaczki będzie budowana droga. Gmina nie wie, kiedy droga powstanie, bo nie ona ją będzie budowała. Nawet gdyby budowa drogi miała nastąpić za wiele lat, teren musi pozostać w rezerwie. Dopiero nowy plan zagospodarowania przestrzennego mógłby ewentualnie zmienić przeznaczenie gruntu.

W Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformowano Janusza Weissa, że droga powstanie być może wkrótce. GDDKiA jest przygotowana do rozpisania przetargu na jej budowę w 2014 roku i ma już wszelkie niezbędne pozwolenia. Więc słuchaczka z działką nic nie może zrobić, zaś grunt zostanie wykupiony przez państwo.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg

Zobacz więcej na temat: GDDKiA Janusz Weiss

Czytaj także

Drzewa przy drogach a wypadki. Hołowczyc: potrzebny kompromis

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 20:04
- Wybór między poświęceniem drzewa lub człowieka to demagogia. Potrzebne jest rozwiązanie, które uchroni piękne aleje, ale na drogach krajowych, gdzie jest duże natężenie ruchu, zapewni bezpieczeństwo - powiedział kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc w rozmowie z Januszem Weissem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GDDKiA z tarczą za budowę dróg w Polsce? Uwaga na nowe przetargi

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 19:42
Do końca tego roku rozstrzygnięte zostaną przetargi na budowę około 800 kilometrów dróg ekspresowych i obwodnic finansowanych z nowego budżetu Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GDDKiA dostanie więcej pieniędzy na drogi niż poprzednio

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 13:00
Zastępczyni Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Magdalena Jaworska liczy na 11 mld euro w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Zaznaczyła, że to nawet trochę więcej niż oczekiwano i więcej niż w poprzedniej siedmiolatce.
rozwiń zwiń