X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cenne dzieła Mikołaja Kopernika w rękach Szwedów. Wrócą do Polski?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 14:39
W czasie potopu szwedzkiego z Fromborka Szwedzi skradli wiele cennych pamiątek pozostawionych przez Mikołaja Kopernika. Czy rząd polski zwrócił się o ich zwrot, a jeżeli tak, to z jaki skutkiem?
Audio
  • Cenne dzieła Mikołaja Kopernika w rękach Szwedów. Wrócą do Polski? (Jedynka/Audycja Janusza Weissa)
Mikołaj Kopernik
Mikołaj KopernikFoto: nieznany/wikipedia/www.frombork.art.pl

Małgorzata Omilanowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego tłumaczyła w radiowej Jedynce, że nie ma żadnych przepisów regulujących łupy wojenne sprzed ponad trzystu lat.

- Wszystkie ustalenia międzynarodowe zostały podjęte dopiero w XX wieku, a prawo jak wiadomo nie działa wstecz. W związku z tym nie możemy zastosować żadnego z tych międzynarodowych układów w stosunku do łupów szwedzkich - wyjaśniła historyk sztuki.

- Oddawanie łupów wojennych jest zawsze dobrowolnym gestem politycznym. Przypominam, że taki gest Szwedzi w stosunku do Polski relatywnie niedawno wykonali. Olof Palme zwrócił Polakom w 1974 roku tzw. rolkę sztokholmską, która obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie - dodała ekspert.

Omilanowska mówiła w radiowej Jedynce, że wiele dzieł sztuki odzyskuje się na aukcjach.

- Robią to nie tylko pracownicy ministerstwa, ale mamy także podpisaną umowę ze Stowarzyszeniem Antykwariuszy Polskich, którzy śledzą takie kwestie. Pomaga nam również bardzo wielu prywatnych kolekcjonerów. Najważniejsze jest zidentyfikowanie dzieła. Potem uruchamiamy procedury międzynarodowe, które wstrzymują aukcje i wówczas rozpoczynamy negocjacje prawne - wyjaśniła Omilanowska.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mikołaj Kopernik - zagadkowy nawet po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 07:00
Dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" było epokowe. Za epokowe uznano również odkrycie po blisko 500 latach grobu urodzonego 19 lutego 1473 astronoma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śledztwo w sprawie kradzieży dzieła Kopernika przedawnione. Winnych nie ma

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 15:15
Nie udało się odnaleźć złodzieja bezcennego pierwodruku pracy Mikołaja Kopernika z krakowskiej biblioteki. Śledztwo trwało od 1998 roku. W niedzielę sprawa się przedawniła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj Kopernik bazgrał po książkach?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 09:41
W książkach należących do Mikołaja Kopernika badacze odnaleźli sześć notatek zapisanych na marginesie. Teraz przez kilka miesięcy badacze będą ustalać, czy ich autorem był słynny astronom.
rozwiń zwiń