Czym punkt procentowy różni się od procentu? Janusz Weiss na tropie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 18:48
W audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Janusz Weiss stanął przed ekonomiczno-matematycznym wyzwaniem.
Audio
  • Janusz Weiss wyjaśnia matematyczne wątpliwości (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czym punkt procentowy różni się od procentu? Janusz Weiss na tropie
Foto: Glow Images/East News

Bardzo często do opisywania zjawisk ekonomicznych eksperci używają określenia "punkt procentowy", które przez czytelników i słuchaczy mylnie utożsamiane jest z procentami. Jak zauważył Janusz Weiss różnicy tej nie poznaliśmy w szkole, a dorosłym Polakom także brak praktycznej wiedzy ekonomicznej. Czas więc nadrobić zaległości i rozwiać tę powszechną wątpliwość.

- Jeżeli oprocentowanie wzrasta o 1 punkt procentowy, to znaczy, że wynosiło na przykład 10 procent, a obecnie 11 procent. Gdyby oprocentowanie wynosiło 10 procent i wzrosło o 1 procent, uzyskamy wynik 10,1 procent - wyjaśniła Magdalena Zając z Bank Pekao SA.

Punkt procentowy stanowi bowiem różnicę między dwiema wartościami jednej wielkości podanymi w procentach, a rzeczywista zmiana procentowa liczona jest od pewnej wartości bazowej.

Janusz Weiss starał się spełnić także prośbę słuchacza, który dziwił się, że od odsetek od środków zdeponowanych na koncie, naliczany jest podatek w wysokości... 57 proc. Aby to wyjaśnić redaktor radiowej Jedynki zwrócił się do Krajowej Informacji Podatkowej. Okazało się, że wszystkiemu winien jest przepis o zaokrąglaniu podatku do pełnych groszy w górę...

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" .

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl .

(asz/ei)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premiowe bony oszczędnościowe to dziś tylko pamiątka

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 18:44
Bony te były emitowane przez Powszechną Kasę Oszczędności na okres od 1 lipca 1971 r. do 30 czerwca 1991 r. Po tym dniu niewylosowane bony podlegały wykupowi według wartości nominalnej. Janusz Weiss sprawdzał czy ciągle można je spieniężyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport NBP: Polacy mają 850 mld zł oszczędności, ale nie potrafią inwestować

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 20:13
Lokując swoje oszczędności, a mamy ich ok. 850 mld zł, podejmujemy złe decyzje inwestycyjne, w złych momentach. Natomiast Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych zarabiają na nas znakomicie, pobierając wyjątkowy haracz. Ich koszty są 100 razy wyższe niż np. funduszy amerykańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złamana ręka przeszkodą do wypłaty emerytury

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 17:37
Podpis jest częstym sposobem potwierdzania tożsamości. Kwitujemy nim odbiór poleconych listów i przesyłek, potwierdzamy użycie karty płatniczej, a także wypłatę środków pieniężnych w banku.
rozwiń zwiń