Grzyb trujący zawsze pozostanie trujący

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 17:52
Rokrocznie słyszymy o przypadkach zatruć po zjedzeniu świeżych, dopiero co zebranych grzybów. Nic nie słychać natomiast o zatruciach spowodowanych zjedzeniem grzybów suszonych, choć nie można wykluczyć, że w całej ich masie także grzyby trujące trafiają do suszenia.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza, czy grzyby suszone są trujące (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Muchomor czerwony
Muchomor czerwonyFoto: Wikipedia

Janusz Weiss dowiedział się w Sanepidzie, że grzyb trujący nie traci swych właściwości ani po ususzeniu, ani po ugotowaniu. Bardzo nieliczne gatunki, które świeże są niejadalne, suszone w specjalnych warunkach nadają się do zjedzenia. Generalnie jednak trzeba uważać, aby nie ususzyć trującego grzyba. Lekarze potwierdzają, że zdarzają się zatrucia po zjedzeniu ususzonego trującego grzyba, choć nie są one tak liczne i tak nagłaśniane, jak zatrucia świeżymi grzybami. Grzyby suszone sprzedawane w handlu muszą mieć atest grzyboznawcy, więc powinniśmy być spokojni pewność, że wśród nich nie ma trujących osobników.
W katedrze Mykologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie poinformowano Janusza Weissa, że grzybów oznaczonych w atlasach jako niejadalne, o trujących już nie wspominając, nie powinno się jeść. Bo nawet jeśli od razu po zjedzeniu nie będziemy mieli sensacji zdrowotnych, to zawarte w nich toksyny kumulują się i w pewnym momencie dadzą o sobie znać. Przykładem jest olszówka.

Każdy może odczuwać dolegliwości nawet po zjedzeniu tych nietrujących grzybów. Bo każdy z nas ma inną tolerancję na grzyby, które są ciężkostrawne. Dlatego nie powinnych ich jeść dzieci.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl .

Czytaj także

Po grzyby do lasów bez śmieci

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 17:27
Minęło właśnie 100 dni od przejęcia przez gminy obowiązku odbioru odpadów komunalnych. Trzy miesiące temu zapewniano nas, że z lasów znikną śmieci, bo przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach są tak skonstruowane, że wywożenie odpadów do lasów po prostu nie będzie się opłacało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białe trufle sprzedane za 230 tys. euro. Dochód pomoże chorym na raka

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 19:10
Wyjątkowe okazy białych trufli z Alby sprzedane zostały w niedzielę w Piemoncie na północy Włoch podczas aukcji- telemostu z Hongkongiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciężkie czasy dla grzybiarzy na Słowacji

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 16:50
Bez zgody właściciela wstęp do lasu zabroniony - nad taką propozycją zmian w przepisach pracują słowaccy posłowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki tej diecie można być szczupłym i zdrowym

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 16:25
Po świąteczno-sylwestrowych szaleństwach niejedna pani i niejeden pan nie mogą zmieścić się w dotychczas pasujące do figury ubrania. Ale można szybko i bez szwanku na zdrowiu poprawić linię.
rozwiń zwiń