X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Płacenie za windę, której nie ma jest zgodne z prawem

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 16:40
Mieszkańcy czteropiętrowego bloku na poznańskim Osiedlu Orła Białego płacą za windę, choć jej nie mają. I nigdy nie mieli. Jednak opłata za jej utrzymanie wliczona jest w koszty eksploatacyjne, które ponoszą właściciele lokali w tym bloku. Ludzie skarżyli się na tę sytuację w wielu miejscach, w końcu trafili do Janusza Weissa.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza, jak nie płacić za windę, której nie ma w bloku (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka
Osiedla Orła Białego w Poznaniu
Osiedla Orła Białego w PoznaniuFoto: Koefbac/Wikipedia

Kierownik osiedla przyznał w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać", że faktycznie mieszkańcy płacą za windę, choć w bloku jej nie mają. Wyjaśnił, że osiedle jest jedną nieruchomością, więc w jej utrzymaniu partycypują mieszkańcy wszystkich budynków. Tak samo jest z remontami. Kiedy w przeszłości zaszła konieczność ocieplenia wspomnianego bloku bez widny, to płacili za to mieszkańcy całego osiedla, a nie tylko tej jednej konkretnej posesji. Jest to zgodne z przepisami, a konkretnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Gdyby budynek był wyodrębnioną nieruchomością, to mieszkańcy nie płaciliby za windę, której nie ma, ale tylko oni musieliby pokrywać np. koszty remontu dachu na ich domu. Obecnie takie koszty są rozłożone na wszystkich spółdzielców mieszkających na osiedlu.
W jednym z Regionalnych Związków Rewizyjnych Spółdzielni Mieszkaniowych potwierdzono Januszowi Weissowi, że jeśli jeden blok wchodzi w skład całej nieruchomości wielobudynkowej, to zgodne z prawem spółdzielczym jest ponoszenie przez mieszkańców tego bloku wszystkich opłat eksploatacyjnych. Windy stanowią nieruchomości wspólne bez względu na to, gdzie się mieszka. Tak samo jest np. z placem zabaw dla dzieci, z którego korzystają wszyscy mieszkańcy, choć jest on położony tylko przy jednym budynku.
Gdyby jednak mieszkańcy budynku bez windy uparli się i chcieli wyodrębnić swój blok z nieruchomości, to prawnie jest to możliwe, choć bardzo trudne i skomplikowane. Przede wszystkim należy wyodrębnić działkę z całości gruntu. Nie zawsze można to zrobić, bo nie zawsze charakter zabudowy i otoczenia np. dostęp do drogi, pozwala na taki podział. Gdyby jednak dokonano podziału geodezyjnego to należy jeszcze wziąć pod uwagę, ile na tym terenie jest lokali wyodrębnionych, bo wtedy zmienia się charakter współwłasności. Więc trzeba uzyskać zgodę ich właścicieli, a co za tym idzie następuje zmiana udziału w częściach wspólnych. Oczywiście wszystko należy potwierdzić notarialnie.
Z wnioskiem o wyodrębnienie należy zwrócić się do zarządu spółdzielni, choć Januszowi Weissowi poradzono, aby mieszkańcy z zarządem starali się jednak pójść na kompromis i znaleźć rozwiązanie w oparciu o wewnętrzny regulamin spółdzielni.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kierowcy we mgle. Odległość oceniaj "na oko" i licz na życzliwość policjantów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 20:20
Słuchacz radiowej Jedynki tylko dzięki długiej dyskusji z policjantem uniknął mandatu za użycie świateł przeciwmgłowych. W jego ocenie było to konieczne, policjant miał inne zdanie. Z pomocą starali się przyjść klimatolodzy...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz ptaki przy domu? To masz problem

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 18:25
Ptaki, i to nie tylko miejskie, często lubią robić sobie gniazda przy domu. Gołębie hałasują i brudzą, a taki dzięcioł potrafi kuć dziuple w elewacji, szczególnie tej ocieplonej styropianem. Janusz Weiss sprawdzał, w jaki sposób pozbyć się uciążliwych gości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medyczne odpady. Rtęci z termometru nikt nie chce przyjąć

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 19:13
Nieformalnie zgodził się na to przedstawiciel tylko jednego z zakładów utylizacji – wynika z kolejnej audycji Janusza Weissa z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
rozwiń zwiń