X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sprawdź, bo możesz płacić za ogrzewanie mieszkań sąsiadów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 20:00
Okres grzewczy wciąż trwa, ale są też ludzie, którym już wyliczono ile powinni zapłacić za dotychczasowe ogrzewanie. Niektórym wydaje się, że te kwoty są zbyt wielkie i je reklamują.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza, jak sprawdzić, czy prawidłowo płacimy za ogrzewanie (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Sprawdź, bo możesz płacić za ogrzewanie mieszkań sąsiadów
Foto: flickr/Cross Duck

Jedna ze słuchaczek, mieszkająca w 37-metrowym mieszkaniu, ma dopłacić prawie 1,6 tys. złotych spółdzielni mieszkaniowej  za c.o.( mimo, że już w czynszu zapłaciła 1,340 zł). Janusz Weiss sprawdza, skąd się biorą takie rozbieżności.

Czy winne są tzw. podzielniki ciepła? W Głównym Urzędzie Miar poinformowano, że podzielniki nie są przyrządami pomiarowymi, ale wyliczają jedynie pewne proporcje. Zaś w spółdzielni w Zduńskiej Woli, gdzie mieszka słuchaczka, poinformowano, że jeśli wskazania podzielników pokazują na zużycie ciepła w stopniu dużo odbiegającym od dotychczas mierzonego, to dokonuje się korekty. Poradzono też, żeby racjonalnie używać grzejników. Np. wyłączyć kaloryfer, kiedy wietrzy się pokój.
Specjalista-audytor, badający zużycie ciepła, wyjaśnia zaś skąd bierze się zawyżone zużycie. Jeżeli lokatorka mieszka na czwartym piętrze i chce się dogrzać, to odkręca zawór przy kaloryferze. Ciepła woda, aby dopłynąć do jej kaloryfera płynie pionem przez wszystkie mieszkania leżące pod nią i rozgrzewa rury. Więc lokatorzy z niżej położonych mieszkań są dogrzewani, choć za to nie płacą.
Ekspert radzi, żeby policzyć moc grzewczą fizyczną grzejników. Wtedy będzie wiadomo, za ile złotych ciepła może zużyć mieszkanie. Można też zrezygnować z podzielnika. Zezwala na to prawo, które dopuszcza aż cztery metody rozliczenia się ze zużytego ciepła. Można więc korzystać z podzielnika, można korzystać z licznika ciepła, można rozliczać się powierzchniowo, można wreszcie kubaturowo.
Aby przekonać się, czy dopłacamy do ogrzewania trzeba dokonać kilku obliczeń. Ciepło zużyte w węźle cieplnym, które pokazuje zamontowany tam licznik, należy podzielić przez powierzchnię ogrzewaną w całym bloku. Jeśli płacona przez nas stawka jest większa o 25 procent od tego wskaźnika, to trzeba zastanowić się, dlaczego płacimy tak dużo. Bo może mieć znaczenie również położenie lokalu w budynku.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

ag, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zadłużeni" na 19 mld zł. Czy można to odpracować?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 19:23
Niektóre miasta w Polsce postanowiły dać szansę dłużnikom: mogą odpracować zaległe opłaty mieszkaniowe. To propozycja dla tych, którzy chcą się wyzwolić z pułapki zadłużenia. Czy faktycznie rozwiązuje problem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deweloper ma "wielkie oczy"? Sprawdź przed czym chroni ustawa deweloperska

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 16:00
Zamierzasz kupić mieszkanie albo dom? Przeraża cię procedura zakupu: umowy, księgi wieczyste, wkłady własne, nieuczciwość dewelopera? W radiowej Jedynce adwokat Bartosz Bator radził jak ustrzec się przed utratą zainwestowanych w nieruchomość pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płacenie za windę, której nie ma jest zgodne z prawem

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 16:40
Mieszkańcy czteropiętrowego bloku na poznańskim Osiedlu Orła Białego płacą za windę, choć jej nie mają. I nigdy nie mieli. Jednak opłata za jej utrzymanie wliczona jest w koszty eksploatacyjne, które ponoszą właściciele lokali w tym bloku. Ludzie skarżyli się na tę sytuację w wielu miejscach, w końcu trafili do Janusza Weissa.
rozwiń zwiń