X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lew oprowadza dzieci po Pałacu Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 16:00
Anna Komorowska jest inicjatorką powstania książki dla dzieci o Pałacu Prezydenckim, której bohaterem jest lew. Zdradziła to podczas rozmowy z Januszem Weissem o książkach jej młodzieńczych lat.
Audio
  • Z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Anna Komorowska o książkach dzieciństwa (Ene, due, like, fake.../Jedynka)
Anna Komorowska
Anna KomorowskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Tekst do książki "Pałac Prezydencki dla dzieci" napisał Michał Rusinek, a zilustrowała ją siostra pisarza - Joanna Rusinek. Lew, to bohater książki, który oprowadza dzieci po Pałacu i przybliża im historię tego miejsca. Wydanie takiej książki było pomysłem Anny Komorowskiej. - Postawy propaństwowe warto propagować, a przynajmniej warto, żeby dzieci w Polsce wiedziały, jak wygląda Pałac Prezydencki - podkreśla Anna Komorowska. Zdradza, że już poprosiła autora tekstu Michała Rusinka o napisania podobnej książki o Belwederze, w którym para prezydencka mieszka.

Para prezydencka zdecydowała się zamieszkać w Belwederze, a nie w Pałacu z dwóch powodów. Pierwszy powód jest estetyczny. - Tu jest przyjemniej, widok jest przepiękny. Widok na Łazienki, możliwość rozpoczynania dnia od tego widoku, to człowieka od razu dobrze nastraja do życia - mówi.  A drugi powód, to oddzielenie pracy od życia prywatnego. - Jeżeli można, to dobrze jest, aby nie mieszkać tam, gdzie się pracuje - wyjaśnia prezydentowa.

Okłada
Okłada książki "Pałac Prezydencki dla dzieci" fot. Wojciech Kusiński/PR

Anna Komorowska wspomina, że rodzice czytali jej i siostrze baśnie Andersena i braci Grimm, nawet te bardziej okrutne. Czytali również wiersze Brzechwy i Tuwima, więc do dziś utwory jednego i drugiego jej się zlewają. Był również Koziołek Matołek, "Baśnie z 1001 nocy" oraz baśnie angielskie, z których zapamiętała tę o człowieku mającym nietypowy sposób zakładania spodni. - Nie wiem, dlaczego tę baśń zapamiętałam - przyznaje prezydentowa w radiowej Jedynce w audycji Janusza Weissa "Ene, due, like, fake… o książkach naszego dzieciństwa". Kiedy już nauczyła się samodzielnie czytać, sięgnęła po "Plastusiowy pamiętnik".

Janusz Weiss zauważa, że we wczesnych latach nie ma podziału na literaturę dziewczęcą i chłopięcą. Według niego, wyróżniki płci nie są wtedy tak bardzo istotne. - Chłopcy bawią się z dziewczynkami, dziewczynki z chłopcami, gender przychodzi później - mówi gospodarz audycji. I wtedy wymienianych jest kilka książek, którymi młodzież się zaczytuje. Wśród nich jest seria książek o "Ani z Zielonego Wzgórza". Anna Komorowska przyznała, że czytała o przygodach Ani, ale książką, która ją w większym stopniu uformowała byli "Chłopcy z Placu Broni". - To była dla mnie bardzo ważna książka - powiedziała. Czytała też książki przygodowe Hanny Ożogowskiej "Dziewczyna i chłopak...", Adama Bahdaja "Podróż za jeden uśmiech" i Edmunda Niziurskiego "Sposób na Alcybiadesa", a także tzw. dziewczyńskie, m.in. powieści Krystyny Siesickiej.

Seria książek o Tomku jakoś nie specjalnie wciągnęła za młodu panią prezydentową, podobnie jak o Winnetou. Trylogię Sienkiewicza Anna Komorowska czytała dość późno, zaś Janusz Weiss przyznał, że żadnej z części nie przeczytał do końca.

Anna Komorowska dodała, że nie wyrzuca książek. Niektóre ze swych lektur z lat młodzieńczych czytała dzieciom, a teraz te same egzemplarze czyta wnukom. Autorytetem Pierwszej Damy wspiera też akcję "Cała Polska czyta dzieciom". - Może, gdy tzw. znana osoba coś przeczyta, a dzieci się zachęcą, to namówią rodziców do czytania - wyjaśnia.

Rozmawiał Janusz Weiss.
(ag/tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Seweryn zachęca dzieci do czytania

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 14:54
Ruszyła akcja dystrybucji bezpłatnych książek dla dzieci w ramach projektu "Czytam sobie”. Za pośrednictwem 317 lokali sieci McDonald's do najmłodszych trafi 400 tys. książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choinki Jedynki - finałowa licytacja prac gwiazd zakończona. Mamy rekord! [relacja na żywo]

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 14:00
Podczas ostatniej licytacji prac przygotowanych przez znakomitych Przyjaciół Radiowej Jedynki zebraliśmy 15 950 złotych. W ciągu siedmiu licytacji w siedmiu miastach Polski zebraliśmy blisko 80 tysięcy złotych! Przed nami wielki finał!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydentowa wsparła WOŚP: warto pomagać!

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 14:53
Anna Komorowska, tak jak wielu Polaków, wsparła w niedzielę Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wolontariuszy WOŚP spotkała podczas spaceru z psem w Parku Agrykola w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko ona wszystko wybaczy. Dziś Dzień Babci

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 08:02
To jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych świąt w kalendarzu. 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia - Dzień Dziadka. Święta te mają w Polsce tradycję liczącą ponad pół wieku, pojawiły się bowiem w naszych kalendarzach już w latach 60. ubiegłego wieku.
rozwiń zwiń