Repliki aut jeszcze bardziej kosztowne. Za rejestrację zapłacisz krocie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 21:46
Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych - wynika z kolejnej audycji Janusza Weissa z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
Audio
  • Repliki aut jeszcze bardziej kosztowne. Za rejestrację zapłacisz krocie (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/Jedynka)
Repliki aut jeszcze bardziej kosztowne. Za rejestrację zapłacisz krocie
Foto: GlowImages/EastNews

Na zmianę prawa, na podstawie którego rejestruje się repliki samochodów - tzw. "samy" - poskarżył się słuchacz Jedynki. Buduje on swoje auto marzeń od 5 lat. Gdy zaczynał prace, jego rejestracja nie stanowiła problemu. Jak twierdzi, obecnie nie ma takiej możliwości.

Do zmiany przepisów na samochody typu "sam” (wybudowana jedna sztuka rocznie z nowych części) nie była wymagana homologacja. Stanowiło to furtkę do ich rejestracji. Podobnie były traktowane przyczepy i lawety.
Okazuje się jednak, że rejestracja takiego auta nadal jest możliwa. - Ustawa "Prawo o ruchu drogowych" wprowadziła zapisy jednej z unijnej dyrektyw i zawarto w niej procedurę dopuszczenia jednostkowego pojazdu - dowiedział się Janusz Weiss w ministerstwie infrastruktury i rozwoju regionalnego. 
Umożliwia ona producentowi, importerowi lub osobie indywidualnej wprowadzić do obrotu pojazd, który nie posiada świadectwa homologacji. Pojazd musi jednak przejść specjalistyczne badania, które potwierdzą, że spełnia warunki techniczne. Można je przeprowadzić tylko w odpowiednich instytutach - nie są to zwykłe stacje diagnostyczne. W całym kraju takich instytutów jest pięć.

Jak przebiega i ile kosztuje uzyskanie homologacji "sama"? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj/mc

Zobacz więcej na temat: Janusz Weiss motoryzacja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zderzenie z dzikim zwierzęciem. Jest szansa na odszkodowanie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 19:11
Zdarza się i to wcale nie tak rzadko, że na drogę przed samochodem wyskoczy dzikie zwierzę i - niestety - dochodzi do kolizji. Janusz Weiss sprawdził, kto w takim przypadku odpowiada za uszkodzone auto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierowcy we mgle. Odległość oceniaj "na oko" i licz na życzliwość policjantów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 20:20
Słuchacz radiowej Jedynki tylko dzięki długiej dyskusji z policjantem uniknął mandatu za użycie świateł przeciwmgłowych. W jego ocenie było to konieczne, policjant miał inne zdanie. Z pomocą starali się przyjść klimatolodzy...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyły wodne przyczyną wypadków? Znak ostrzegawczy wkrótce zniknie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 13:11
- Kierowcy podatni na promieniowanie żył wodnych powinni w tym miejscu uważać, bo w ich zachowaniu może nastąpić jakieś zaburzenie - mówił w Jedynce policjant z ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Zabrzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Auto z kratką jak osobowe. Z małym wyjątkiem

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 17:01
Zamontowanie kratki w samochodzie i zarejestrowanie go jako ciężarówki przynosi pewne oszczędności. Janusz Weiss sprawdzał, czy w takim razie auto podlega tym samym ograniczeniom, co wielkie, wielotonowe ciężarówki?
rozwiń zwiń