Nielegalni imigranci w Polsce mogą poprawić swą sytuację

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 18:23
Pochodząca z Ukrainy słuchaczka od 8 lat nielegalnie przebywa w Polsce. Od września tego roku jej córka powinna pójść do szkoły, ale nie ma numeru PESEL. - Gdzie i do kogo powinnam się zwrócić? - pyta w audycji Janusza Weissa.
Audio
  • Nielegalni imigranci w Polsce mogą poprawić swą sytuację (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Polsko-ukraińskie przejście graniczne w Budomierzu
Polsko-ukraińskie przejście graniczne w BudomierzuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Słuchaczka zapewnia, że jej największym marzeniem jest zamieszkać w Polsce na stałe. Jak więc może zalegalizować swój pobyt? - Najlepszym wyjściem będzie wyjazd z Polski i powrót tu na polskiej wizie, a następnie wystąpienie do wojewody z wnioskiem o pobyt czasowy - tłumaczy w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Agata Ewertyńska z Wydziału Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Osobną kwestią jest sporządzenie aktu urodzenia dziecka, którego ojcem jest Polak. - Po sporządzeniu aktu urodzenia dziecko zostanie zameldowane u tego z rodziców, u którego faktycznie przebywa. Organ ewidencji ludności po otrzymaniu odpisu aktu urodzenia dziecka wystąpi o nadanie numeru PESEL. Kiedy mama dziecka zgłosi się do urzędu stanu cywilnego w miejscowości, gdzie nastąpiło urodzenie, dobrze byłoby również, żeby razem z nią był ojciec biologiczny dziecka i uznał swoje ojcostwo - radzi z kolei Barbara Łapińska, naczelnik Wydziału Rejestracji Stanu Cywilnego w Departamencie Spraw Obywatelskich MSW.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg/asz

Czytaj także

Repliki aut jeszcze bardziej kosztowne. Za rejestrację zapłacisz krocie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 21:46
Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych - wynika z kolejnej audycji Janusza Weissa z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urzędnicy spierają się o drogę

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 19:26
Wydawałoby się, że droga to droga, nawet jeżeli jest gruntowa. Okazuje się, że to co jest drogą dla geodety, już drogą nie jest dla referatu komunalnego gminy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niesłusznie skazany za zabójstwo, po wyjściu na wolność zabija naprawdę. Co wtedy?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 18:21
Teoria głosi, że nie można karać dwa razy za to samo przestępstwo. Janusz Weiss sprawdzał, jak teoria ma się do życia i jak to jest ujęte w polskim prawie. Niesłusznie skazanemu przysługuje odszkodowanie
rozwiń zwiń