Nie dyskryminujemy osób niepełnoprawnych. Czy na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 18:43
- Ta odmowa ma symptomy dyskryminacji - powiedział w audycji Janusza Weissa "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Jan Lach z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Chodzi o sytuację, do jakiej doszło w warszawskim klubie Dekada. Nie wpuszczono do niego osoby niepełnoprawnej poruszającej się na wózku.
Audio
  • Nie dyskryminujemy osób niepełnoprawnych. Czy na pewno? ( Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/Jedynka)
Niepełnosprawni poruszający się na wózkach inwalidzkich podczas otwarcia pierwszego w Polsce toru do nauki pokonywania barier architektonicznych w miejscowości Szczytna (Dolnośląskie)
Niepełnosprawni poruszający się na wózkach inwalidzkich podczas otwarcia pierwszego w Polsce toru do nauki pokonywania barier architektonicznych w miejscowości Szczytna (Dolnośląskie) Foto: PAP/Archiwum/Grzegorz Hawałej

Dziewczyna chciała tam w gronie przyjaciół spędzić wieczór. Mieli rezerwację, ale przedstawiciel lokalu wytłumaczył im, że klub nie jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych - nie ma w nim m.in. toalet dla osób poruszających się na wózkach.

W rozmowie z Januszem Weissem menedżerka klubu tłumaczyła, że bardzo często robiąc rezerwację, goście nie informują, że będzie wśród nich osoba na wózku inwalidzkim. Jej zdaniem trudno byłoby jej poruszać się po klubie. - W weekend mamy tysiące gości. Jako menadżerowi jest mi trudno przejść przez tłum - powiedziała. Zapewniła też, że jej klub nie dyskryminuje osób na wózkach inwalidzkich. - Może po prostu kolega stwierdził, że może być zbyt dużo niedogodnych sytuacji i nie chciał sprawiać tej osobie dyskomfortu - dodała.

Równy dostęp do usług, nauki i kultury gwarantuje osobom niepełnosprawnym ustawa antydyskryminacyjna. - Mamy też ustawę "Prawo budowlane". Artykuł 5 mówi, że budynki użyteczności publicznej powinny być dostępne dla osób niepełnosprawnych - powiedział Kamil Kowalski z Biura Planowania Dostępności, który zajmuje się m.in. przystosowywaniem miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Jak tłumaczył, każda osoba poruszająca się wózku ma te same ograniczenia. Ale są też takie, które potrafią nawet wejść po schodach. - To, że nie ma odpowiedniej toalety w lokalu nie oznacza, że osoba niepełnoprawna nie skorzysta z takiej, jaka jest - powiedział. Przypomniał też, że istnieją tzw. wózki inwalidzkie aktywne, które potrafią zawrócić na metrze kwadratowym powierzchni.

Sprawą zainteresowało się też Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj/asz

Zobacz więcej na temat: Janusz Weiss niepełnosprawni

Czytaj także

Ulgi na parkowanie? Nie dla osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 12:47
Sytuację może zmienić nowelizacja prawa, która wejdzie w życie w połowie 2014 roku - wynika z audycji Janusza Weissa "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyżur non-stop. Życie z niepełnosprawnym dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 11:19
Ludziom, którzy nie mieli kontaktu z taką osobą wydaje się, że problem jest wyolbrzymiany. Wystarczy przecież przecież dziecko nakarmić, przebrać i "po sprawie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm to choroba, z którą można żyć normalnie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 16:20
- Im wcześniej to zaburzenie zostanie zdiagnozowane, tym większe szanse na samodzielne funkcjonowanie - mówiła w radiowej Jedynce Agata Bujnik, terapeutka z Fundacji Synapsis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice nie odpuszczają. Rząd: nie stać nas na więcej

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 20:53
Budżetu państwa nie stać na wyższą podwyżkę świadczeń pielęgnacyjnych w 2014 roku. Tak rzecznik rządu, Małgorzata Kidawa-Błońska komentuje żądania protestujących w Sejmie rodziców dzieci niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych rozpoczęli głodówkę

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 17:06
Protestująca przed Sejmem grupa opiekunów osób niepełnosprawnych przestała już wierzyć, że spotka się z nimi premier. Część osób postanowiła więc rozpocząć strajk głodowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPO: państwo wpakowało opiekunów osób niepełnosprawnych w pułapkę

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 18:48
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że protesty opiekunów osób niepełnosprawnych obudziły społeczeństwo i sprawiły, że nagle także politycy dostrzegli problem.
rozwiń zwiń