Kierowcy dostają mandaty za nie swoje wykroczenia. Weiss śledzi fałszerzy tablic

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 18:47
Słuchacz z Łodzi dostaje mandaty za przekroczenie prędkości wystawiane na podstawie zdjęć z fotoradarów. Okazuje się, że na zdjęciu jest inny samochód, ale z tablicami rejestracyjnymi auta słuchacza. Sprawą zajął się Janusz Weiss.
Audio
  • Kierowcy dostają mandaty za nie swoje wykroczenia. Kim są fałszerze? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Kierowcy dostają mandaty za nie swoje wykroczenia. Weiss śledzi fałszerzy tablic
Foto: Glow Images/East News

Takich mandatów wspomniany słuchacz dostał już kilka. Za każdy razem przysyłają je straże miejskie lub gminne z Pomorza. Tymczasem mężczyzna zapewnia, że nigdy nie skradziono mu tablic rejestracyjnych. Dzwonił również do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta w Łodzi, gdzie usłyszał, że jego tablice nie zostały podwójnie wydane. Gdy zgłosił się na policję doradzono mu, żeby wymienił numery i dowód rejestracyjny, co oczywiście wiąże się z kosztami.

- Może Pan redaktor zostanie poważniej potraktowany i dowie się co mam zrobić? - zwrócił się do Janusza Weissa słuchacz.

W straży miejskiej w Wejherowie, skąd nadesłany został jeden z mandatów, dziennikarz Jedynki dowiedział się, że na zdjęciu nie widać twarzy kierowcy. - Jest ono wykonane dla pojazdów oddalających się. Wysłaliśmy do właściciela pojazdu informację, że pojazd został zarejestrowany na przekroczeniu prędkości. Okazało się, że właściciel nie ma takiego pojazdu. Sprawa została więc umorzona ze względu na niewykrycie sprawcy wykroczenia. Nie mamy żadnych poszlak, bo widać tylko tył pojazdu - wyjaśnił jeden z przedstawicieli tamtejszej straży miejskiej.

Drugie zdjęcie - tego samego samochodu - wykonane zostało na terenie gminy Będzin. W tym przypadku nalepkę z numerem rejestracyjnym na szybie zasłania wycieraczka. - Czytelne są natomiast twarze trzech osób w samochodzie, w tym kierowcy, sprawa trafi na policję w Łodzi i Koszalinie - powiedziała pracownica tamtejszej straży gminnej.

Omyłkowo Janusz Weiss zadzwonił również na komendę straży miejskiej w Rumi, gdzie - jak się okazało - wyjaśniana jest podobna sprawa. W tym przypadku jednak mandat został wystawiony na konto kobiety, która jest właścicielem innego samochodu niż na zdjęciu z fotoradaru. Straż miejska w Rumii zwróciła się nawet o wyjaśnienie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niesłusznie skazany za zabójstwo, po wyjściu na wolność zabija naprawdę. Co wtedy?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 18:21
Teoria głosi, że nie można karać dwa razy za to samo przestępstwo. Janusz Weiss sprawdzał, jak teoria ma się do życia i jak to jest ujęte w polskim prawie. Niesłusznie skazanemu przysługuje odszkodowanie
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nielegalni imigranci w Polsce mogą poprawić swą sytuację

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 18:23
Pochodząca z Ukrainy słuchaczka od 8 lat nielegalnie przebywa w Polsce. Od września tego roku jej córka powinna pójść do szkoły, ale nie ma numeru PESEL. - Gdzie i do kogo powinnam się zwrócić? - pyta w audycji Janusza Weissa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olej napędowy kontra benzyna. Podatki kontra popyt

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 20:22
Do audycji Janusza Weissa zgłosił się słuchacz zdziwiony faktem, że olej napędowy jest droższy niż benzyna.
rozwiń zwiń