Wiesz ile masz punktów karnych? Można to sprawdzić!

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 18:00
Pewien kierowca przekroczył 24 punkty karne, ale dopiero po 7 miesiącach dostał zawiadomienie, że ma zgłosić się na ponowny egzamin na prawo jazdy. Dlaczego tak długo musiał czekać? To właśnie próbował ustalić Janusz Weiss.
Audio
  • Wiesz ile masz punktów karnych? Można to sprawdzić! (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/Jedynka)
Wiesz ile masz punktów karnych? Można to sprawdzić
Foto: sxc.hu

Mamy ułomny system ewidencjonowania kierowców i dopóki nie zadziała w pewnym zakresie Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, to takie kwiatki będziemy mieli. - 4 stycznia 2016 roku rusza CEPiK i wówczas z pewnością takich sytuacji nie będzie - powiedział Jacek Kobyliński z Wojewódzkiego Ośrodka Ruch Drogowego w Siedlcach.

Gość audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" zauważył, że kierowca który przekroczył 24 punkty karne musi czekać na wezwanie starosty, czyli organu, który wydał mu prawo jazdy. - Kierują go na egzamin, który zdaje w pełnym zakresie i po uzyskaniu pozytywnego wyniku uprawnienie jest mu zwracane - podkreślił.

Jest pewne wyjście dla osób, które uzyskały już jakieś punkty. - Raz na pół roku można zapisać się na szkolenie w WORD, które zdejmuje 6 punktów karnych - dodał Kobyliński.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Policja nie czuje się odpowiedzialna za bałagan. - Nasza rola kończy się w momencie sporządzenia wniosku o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji. System generuje automatycznie taki wniosek w momencie, gdy dana osoba przekracza liczbę 24 punktów karnych - powiedział Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komedy Głównej Policji.

Policjant przyznał, że w przypadku, gdyby osoba z przekroczoną liczbą punktów karnych została zatrzymana do zwykłej kontroli drogowej, to policjant zatrzymałby prawo jazdy za pokwitowaniem.

Zawsze można także zgłosić się na policję i poprosić o sprawdzenie dorobku punktowego - dodał Konkolewski.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

to/ag

Czytaj także

Za brak prawa jazdy do więzienia? Bat na niesfornych kierowców

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 15:07
Rząd chce walczyć nie tylko z pijanymi, ale również tymi kierowcami, którzy jeżdżą zbyt brawurowo i często naruszają przepisy drogowe. Dlatego zamierza zmienić przepisy tak, aby kierowanie pojazdem bez posiadania właściwych uprawnień było przestępstwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem z meldunkiem obcokrajowca. Co należy zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 04:40
Słuchacz Jedynki ma trudności z meldunkiem dla cudzoziemki, swojej narzeczonej. Jest ona Amerykanką i, jak się okazuje, zameldowanie jej w Polsce nie jest łatwym zadaniem. Na pytanie jak to zrobić próbował odpowiedzieć redaktor Janusz Weiss.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weiss sprawdza, co to znaczy czytelny podpis

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 20:03
Słuchacz pyta, czy instytucje mają prawo żądać od nas złożenia tzw. czytelnego podpisu na dokumentach. Jego zdaniem, wystarczy podpis, którego wzór znajduje się w naszym dowodzie osobistym. Janusz Weiss sprawdzał, jak jest z tym podpisem.
rozwiń zwiń