X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spadek po krewnym. "Bank nie może wchodzić w rolę sądu"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 09:38
Słuchacz jest uprawniony do spadku po osobie posiadającej rachunek bankowy. Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego wynika, że do spadku uprawnione są w sumie 4 osoby.
Audio
  • Spadek po krewnym. "Bank nie może wchodzić w rolę sądu" (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/Jedynka)
Umowa
UmowaFoto: Glow Images/East News

Bank wymaga obecności wszystkich osób jednocześnie, aby można było pobrać pieniądze. Twierdzi, że nie może wypłacić po ¼ części z osobna.

- Bank postąpił prawidłowo - powiedział prawnik Grzegorz Pawelec z portalu e-prawnik. - Mamy dwa podstawowe etapy postępowania spadkowego: o stwierdzenie nabycia spadku i dziale spadku. To sąd dzieli majątek - zauważył gość audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" .

Pawelec powiedział, że bank nie może wchodzić w rolę sądu czy spadkobierców, bo oni też mogą dokonać tego podziału. - Dlatego wypłaca wszystkim, jeśli się wszyscy stawią. Może być tak, że matka nie chce dziedziczyć i odda pieniądze córce, to już jest umowa pomiędzy nimi - dodał. Każdy ze spadkobierców kwituje w banku odbiór całej kwoty, a następnie dokonują podziału.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Jak dochodzić od banku prawa do zostawionych przez krewnego pieniędzy na koncie? - Trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe. Następnie z tymi dokumentami udać się do banku i wówczas bank wypłaca pieniądze - powiedział Pawelec.

Warto zwrócić uwagę na instytucję prawa bankowego dotyczącą dyspozycji na wypadek śmierci. Polega ona na tym, że spadkodawca udaje się do banku i wskazuje konkretną osobę, której po jego śmierci mają być wypłacone pieniądze. Jakie są ograniczenia tego postępowania? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której ekspert odpowiadał także inne pytania słuchaczy dotyczące spadku.

Porady prawne w audycji Janusza Weissa w każdy poniedziałek sierpnia.

Audycja "Weiss na wakacje" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, a o godz. 16.30 będzie wyjaśniał problem.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

to/asz

Zobacz więcej na temat: Janusz Weiss prawo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obcy w twoim domu - rodzinny spadek może być początkiem kłopotów...

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 17:00
Każdy ze spadkobierców, którymi najczęściej są osoby spokrewnione, może swobodnie dysponować swoją częścią mieszkania. Gdy na sprzedaż zdecyduje się jeden z nich, wówczas w miejsce brata czy siostry w mieszkaniu może pojawić się ktoś zupełnie obcy, kto będzie dążył do przejęcia pełnej własności. Wszelkimi środkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesz ile masz punktów karnych? Można to sprawdzić!

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 18:00
Pewien kierowca przekroczył 24 punkty karne, ale dopiero po 7 miesiącach dostał zawiadomienie, że ma zgłosić się na ponowny egzamin na prawo jazdy. Dlaczego tak długo musiał czekać? To właśnie próbował ustalić Janusz Weiss.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie praca, tam podatki twoje. Na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 09:30
Słuchacz kupił dom w Czechach i planuje w nim zamieszkać. Jednak nadal będzie pracował w Polsce. Urzędnicy nie odpowiadają mu w jasny sposób, gdzie w związku z tym powinien płacić podatki...
rozwiń zwiń