X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Dąbrowski: od "Zielono mi" wszystko się zmieniło

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 20:39
- Przed nagraniem tej piosenki byłem traktowany przede wszystkim jako perkusista jazzowy. Wygrana w Opolu to było dla mnie ogromne zaskoczenie, bo "Zielono mi" było pierwszą polską piosenką, jaką nagrałem - wspomina Andrzej Dąbrowski w rozmowie z Januszem Weissem.
Audio
  • Z pamiętnika konferansjera: Janusz Weiss w trasie z Andrzejem Dąbrowskim (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Andrzej Dąbrowski
Andrzej DąbrowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wcześniej Andrzej Dąbrowski odnosił sukcesy jako perkusista jazzowy, a grając z Urszulą Dudziak i Michałem Urbaniakiem śpiewał po angielsku. Po sukcesie "Zielono mi", która to kompozycja Jana Ptaszyna Wróblewskiego do słów Agnieszki Osieckiej zdobyła Grand Prix w Opolu, zaczął nagrywać i koncertować jako wokalista. - Zaczęto pisać piosenki specjalnie dla mnie, nagrałem ich bardzo dużo - opowiada.

W jednej z tras jako konferansjer towarzyszył Dąbrowskiemu Janusz Weiss; panowie dzielili nie tylko scenę, ale i niedogodności podróży. - To były sympatyczne, czasem śmieszne koncerty, ale te warunki... to jest nie do powtórzenia - wspomina wokalista i perkusista w radiowej Jedynce.

O ile więc za PRL-owską rzeczywistością artysta nie tęskni, to brakuje mu dziś utworów podobnej jak wtedy jakości. - To były piosenki, które zostawały na lata, dziś nawet na festiwalu w Opolu trudno takie znaleźć - uważa.

Andrzej Dąbrowski wygrywał Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki trzykrotnie. - Dwa lata po "Zielono mi" Grand Prix otrzymał utwór "Do zakochania jeden krok", a w 1974 piękna piosenka Wiktora Kolankowskiego i Andrzeja Bianusza "Niewczesna miłość". Dziś ta piosenka nie miałaby szans - zaznaczył.

Dlaczego? O tym, a także bukiecie z jarzyn, punktualności i przyprawionych rogach Andrzej Dąbrowski opowiadał Januszowi Weissowi w cyklu Z pamiętniku konferansjera. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

W kolejny piątek, 29 sierpnia, gościem Janusza Weissa będzie Krzysztof Piasecki. Posłuchaj także rozmowy z Tadeuszem Woźniakiem.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz/mc)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzesimir Dębski czeka na teksty do swoich kompozycji. "Ludzie, bierzcie się do roboty!"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 18:58
Bohater jedynkowego "Weekendu z gwiazdą" opowiedział na naszej antenie historie powstawania muzyki do piosenek, które stały się wielkimi przebojami - jak "Dumka na dwa serca" czy "Czas nas uczy pogody", ale także wystosował szczególny apel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Korcz wie, kto będzie największą gwiazdą polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 23:55
- Dorota Osińska ma już swoje sukcesy. Zajęła m.in. drugie miejsce w talent show The Voice of Poland. Narobiła tam dużo szumu - przyznał w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic" słynny kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tę piosenkę Hanna Banaszak podarowała Tadeuszowi Mazowieckiemu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 23:59
- "Modlitwa" Bułata Okudżawy jest moją ukochaną pieśnią, jej tekst, to wiersz napisany w sposób niezwykły. Okazało się, że podobnie czuł Tadeusz Mazowiecki - mówi Hanna Banaszak, bohaterka Jedynkowego weekendu z gwiazdą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Namysłowski, Weiss i drewniane fujarki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 17:57
W odpowiedzi na pytanie słuchacza radiowej Jedynki, redaktor Janusz Weiss postanowił wyjaśnić, dlaczego saksofon zaklasyfikowany został do rodziny instrumentów dętych drewnianych. Przecież w jego budowie dominują materiały metalowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Woźniak: dzięki mnie Czesław Niemen odpoczywał

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 03:00
Znany wokalista i kompozytor zadebiutował w 1966 roku, a jego słynny przebój "Zegarmistrz światła" został nagrany w 1972 roku. W tych latach Tadeusz Woźniak prowadził również intensywne życie estradowe, o którym rozmawiał z Januszem Weissem.
rozwiń zwiń