Mandaty wciąż przychodzą do poprzedniego właściciela auta. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 17:00
Słuchacz skarży się, że po sprzedaży samochodu jego żona wciąż otrzymuje mandaty za wykroczenia popełnione przez nowego właściciela. Co może zrobić w takiej sytuacji?
Audio
  • Janusz Weiss sprawdził, dlaczego po sprzedaży samochodu jego była właścicielka wciąż otrzymuje mandaty (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Mandaty wciąż przychodzą do poprzedniego właściciela auta. Dlaczego?
Foto: Glow Images/East News

Poprzedni właściciel dopełnił wszystkich formalności, ale nabywca nie przerejestrował samochodu na siebie. Mandaty wciąż przychodzą więc do byłej właścicielki. Każdy z nich wymaga wyjaśniania sprawy i przedstawiania dokumentów sprzedaży. Mimo to odpowiednie służby wciąż wydają się nie mieć informacji o tym, że samochód zmienił właściciela.

Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji wyjaśnił w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać", że do takiej sytuacji nie powinno dojść, ale nowy właściciel auta nie jest bezkarny.

- W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu, który jest zarejestrowany, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu - powiedział. Jeśli umowa została przedstawiona w wydziale komunikacji, to urzędnicy powinni być poinformowani, kto jest nowym właścicielem. Przerejestrowania samochodu należy dokonać w ciągu 30 dni.

Jak wyjaśnił Konkolewski, jeśli ktoś nie przerejestruje samochodu na siebie i popełnia wykroczenia na konto innej osoby, policjant ma prawo ukarać go mandatem do 3000 zł.

Więcej o tym, jakie przepisy obowiązują w takiej sytuacji, dowiesz się, słuchając całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

bk, pg

Zobacz więcej na temat: Janusz Weiss policja prawo

Czytaj także

Konflikt z prawem a list gończy. Kiedy ktoś przestaje być poszukiwany?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 03:14
Słuchacz Jedynki, pomimo odbycia kary, nadal widniał jako poszukiwany listem gończym. Jak zatem działa list gończy? Odpowiedzi na to pytanie szukał red. Janusz Weiss.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesz ile masz punktów karnych? Można to sprawdzić!

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 18:00
Pewien kierowca przekroczył 24 punkty karne, ale dopiero po 7 miesiącach dostał zawiadomienie, że ma zgłosić się na ponowny egzamin na prawo jazdy. Dlaczego tak długo musiał czekać? To właśnie próbował ustalić Janusz Weiss.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłacenia odszkodowania?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 01:00
Posiadanie ubezpieczenia samochodu czy domu nie oznacza, że możemy czuć się bezpieczniej. Wiele firm ubezpieczeniowych nie chce wypłacać należnych odszkodowań, co może być poważnym problemem. Do kogo można w takiej sytuacji zwrócić się z prośbą o pomoc? Odpowiedzi na to pytanie szukał Janusz Weiss.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie od dewelopera: na co trzeba zwrócić uwagę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 07:30
- Po wejściu nowej ustawy mamy dokładnie określone elementy umowy z deweloperem - powiedziała radca prawny Iwona Kałuża w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń