Niepełnosprawni kierowcy narzekają na konieczność wymiany kart parkingowych

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 21:01
W następstwie zmian, które wprowadzono w Prawie o ruchu drogowym osoby niepełnosprawne, które chcą parkować na tzw. kopertach muszą stawić się u lekarza, by potwierdzić orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza, dlaczego niepełnosprawni kierowcy muszą ponownie stanąć przed komisjami lekarskimi (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Parking dla niepełnosprawnych
Parking dla niepełnosprawnychFoto: Glow Images/East News

Chodzi o obowiązkową wymianę kart parkingowych. Słuchacze żalą się, że poprzednie karty zostały wydane na czas nieokreślony, a wydanie orzeczenia o niepełnosprawności wiąże się z wieloma wizytami u lekarzy.

W urzędzie wydającym takie karty poinformowano, że od 1 lipca tylko osoby mające orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane przez powiatowy zespół orzekający i spełniające jeszcze dodatkowe kryteria dostaną karty parkingowe bez konieczności wizyty u lekarza. Inni, niestety, muszą stawić się na komisji lekarskiej. Ponowna weryfikacja komisyjna jest potrzebna, gdyż zostały zaostrzone przepisy dotyczące wydawania takich kart. Będą one wydawane tylko na 5 lat. Chodzi o weryfikację kart, bo obecnie wiele kart należy do osób, które już nie żyją, a krewni często nadal się posługują się ich kartami.

Piotr Pawłowski, szef Fundacji Integracja, choć sam jest niepełnosprawny i porusza się na wózku, uważa, że weryfikacja kart jest potrzebna. I leży w interesie niepełnosprawnych. Dlaczego? Posłuchaj całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(ag, pg)

Czytaj także

Czy pod Grunwaldem śpiewano "Bogurodzicę"?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 16:30
Słuchacza Jedynki zainteresowało, kiedy powstała ta najstarsza utrwalona polska pieśń religijna i czy znana nam dziś wersja jest taka sama, jak przed wiekami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reklama na banknocie? Decyzja należy do NBP

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 18:28
Słuchacz Jedynki jest zbulwersowany pewną ulotką reklamową. Otóż na reprodukcji banknotu 10 złotowego z wizerunkiem Mieszka I nad polskim godłem znajduje się napis "Myjnie samochodowe". Janusz Weiss postanowił sprawdzić, czy takie praktyki są legalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mandaty wciąż przychodzą do poprzedniego właściciela auta. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 17:00
Słuchacz skarży się, że po sprzedaży samochodu jego żona wciąż otrzymuje mandaty za wykroczenia popełnione przez nowego właściciela. Co może zrobić w takiej sytuacji?
rozwiń zwiń