Wieś kontra osada. Kto w Sarnowie powinien zmienić numery?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 20:01
Na mapie województwa łódzkiego w gminie Dalików znajdziemy dwie miejscowości o nazwie Sarnów. Jedna z nich to osada, druga - wieś.
Audio
  • Janusz Weiss i kłopotliwy "PGR" w Sarnowie (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Wzór nowego dowodu osobistego, który będzie wydawany od stycznia 2015.
Wzór nowego dowodu osobistego, który będzie wydawany od stycznia 2015.Foto: msw.gov.pl

Aby je odróżnić, dla osady gmina używa nazwy PGR Sarnów i taką umieszcza w dowodach osobistych jej mieszkańców. W oficjalnym rejestrze miejscowości jednak "PGR Sarnów" nie funkcjonuje, wobec czego jeden ze słuchaczy radiowej Jedynki pyta, czy wpisywanie w dokumentach nazwy nieistniejącej miejscowości jest zgodne z prawem.

W rozmowie z Januszem Weissem wójt gminy Dalików przyznaje, że Sarnów jest ostatnim miejscem, w którym nie udało się jeszcze uregulować kwestii nazwy. Na przeszkodzie stoi... brak dobrej woli mieszkańców. Ujednolicenie nazw wsi Sarnów i osady PGR Sarnów pociągnęłoby za sobą konieczność zmiany numeracji domów w Sarnowie. Tym jednak, jak zaznacza wójt Paweł Szymczak, "mieszkańcy wsi nie są zainteresowani, bo nie mają żadnego powodu do tego, by zmieniać dokumenty".

Rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji potwierdza, że zmiana nazwy miejscowości wymaga konsultacji z mieszkańcami. Być może mieszkańcy PGR Sarnów byliby bardziej skłonni do zmiany numeracji, ale - zdaniem wójta - nie mogą tego zrobić. Dlaczego? Jaka procedura pozwoliłaby rozwiązać problem sarnowian? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz/kd)

Czytaj także

Czy pod Grunwaldem śpiewano "Bogurodzicę"?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 16:30
Słuchacza Jedynki zainteresowało, kiedy powstała ta najstarsza utrwalona polska pieśń religijna i czy znana nam dziś wersja jest taka sama, jak przed wiekami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Weiss przeciwdziała łamaniu praw pracowników marketów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 02:27
Pracowniczka sieci supermarketów miała problem z tym, by wyjść na przerwę śniadaniową. Pracodawca jest zdania, że wynika to ze złej organizacji jej czasu pracy. Co w takiej sytuacji może zrobić pracownik?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Luka w przepisach? Nie wszystkie listy mogą być do nas dostarczane

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 22:50
Korespondencja z urzędów, w tym sądu i Urzędu Skarbowego, w razie zmiany miejsca zamieszkania nie może być przekierowywana. Jaki jest powód takiego stanu rzeczy?
rozwiń zwiń