Zasiłek rodzinny dla uczących się, ale nie dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 17:00
Tym razem słuchacz Jedynki zapytał Janusza Weissa , dlaczego jego syn, który studiuje na politechnice, nie może otrzymywać zasiłku rodzinnego, przysługującego uczącym się osobom poniżej 21. roku życia.
Audio
  • Dlaczego student nie może otrzymać zasiłku rodzinnego? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/Jedynka)
Zasiłek rodzinny dla uczących się, ale nie dla studentów
Foto: East News/Glow Images

Okazuje się, że taki zasiłek nie przysługuje studentom szkół wyższych. Mogą go otrzymać tylko osoby, które wybrały studium 2-letnie lub 2,5-roczne. Dlaczego tak jest? Wyjaśnił w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Olgierd Podgórski z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

- Przyjmuje się, że osoba, która kontynuuje naukę na studiach wyższych, to osoba już samodzielna i do takiej osoby są kierowane inne świadczenia niż te, które są wypłacane rodzicom - powiedział. Jak podkreślił, przyjmuje się, że student nie mieszka z rodzicami i nie jest przez nich utrzymywany. Może więc liczyć na wsparcie, kierowane bezpośrednio do niego. Nie jest ono ograniczone czasowo i obejmuje cały okres nauki.

Na jakie świadczenia może liczyć student? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

bk,tj

Czytaj także

Luka w przepisach? Nie wszystkie listy mogą być do nas dostarczane

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 22:50
Korespondencja z urzędów, w tym sądu i Urzędu Skarbowego, w razie zmiany miejsca zamieszkania nie może być przekierowywana. Jaki jest powód takiego stanu rzeczy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ufundował go Lwów, a "przygarnął" Gdańsk. Pomnik Jana III Sobieskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 19:47
- Król finansował i mocno wspierał gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Zresztą każdy władca Polski dbał o dobre stosunki z Gdańskiem. To było kluczowe miasto dla powodzenia Rzeczpospolitej - tłumaczył w Jedynce Piotr Szpanowski, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieś kontra osada. Kto w Sarnowie powinien zmienić numery?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 20:01
Na mapie województwa łódzkiego w gminie Dalików znajdziemy dwie miejscowości o nazwie Sarnów. Jedna z nich to osada, druga - wieś.
rozwiń zwiń