Po co zmieniano szachownice na samolotach?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 11:32
W 1993 roku zmieniono kolejność pól w biało-czerwonej szachownicy, która jest malowana na polskich samolotach i helikopterach. Janusz Weiss sprawdzał skąd ta zmiana.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza, dlaczego zmieniono szachownicę, będącą symbolem wojsk lotniczych (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Samolot F-16 z biało-czerwoną szachownicą na usterzeniu pionowym
Samolot F-16 z biało-czerwoną szachownicą na usterzeniu pionowymFoto: Wikipedia CC3.0/ Radomil Talk
Szachownica
Szachownica 1921

Od 1921 roku w lotniczej szachownicy kolejność pól układała się następująco - w górnym rządzie od lewej było pole czerwone, a obok białe. W dolnym rzędzie było odwrotnie. W 1993 roku dokonano zmiany kolejności pól. Zwrócił na to uwagę słuchacz.
Janusz Weiss upewnił się w jednostce w Malborku, że rzeczywiście taka zmiana miała miejsce, a wprowadzono ją ustawą z 19 lutego 1993 o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ponoć zmiana ta była konsultowana z heraldykami.

 

Obecny
Obecny wzór szachownicy

Potwierdził to dr Sławomir Górzyński, prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Wytłumaczył, dlaczego obecnie obowiązujący znak jest bardziej zgodny z zasadami heraldyki, wyjaśnił również, dlaczego w 1921 roku pojawiła się na polskich samolotach szachownica w poprzedniej wersji.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 17.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i prezentuje wnioski.

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl .

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać
Prowadził:
Janusz Weiss

Gość : wojskowy z bazy lotniczej w Malborku, dr Sławomir Górzyński - prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego
Data emisji : 15.12.2014
Godzina emisji : 17.30

(ag,tj)

Zobacz więcej na temat: Janusz Weiss lotnictwo samolot
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ustawa "Prawo lotnicze" dotyczy nawet modelarzy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 16:31
- Wszystko co wzbija się ponad ziemię jej podlega, nawet dziecięcy latawiec - wyjaśnił w audycji Janusza Weissa Wojciech Frąk z Aeroklubu Lubelskiego. Natomiast licencje na fotografowanie z takich urządzeń wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasjonaci podniebnych lotów. Szybowce, latawce i wiatr

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 00:36
Latawce bywają wykorzystywane do tego, by sprawdzać, jak rodzi się bąbel gorącego powietrza nad jakimś terenem. Jakie jeszcze praktyczne zastosowanie mogą mieć tego rodzaju przyrządy latające?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o radiestezję. Różdżka prawdę ci powie?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 21:39
UNESCO uznało i wpisało radiestezję do rejestru nauk. Współcześni naukowcy są jednak sceptyczni, co nie przeszkadza Polakom korzystać z usług specjalisty od cieków wodnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zdobyć zaświadczenie pracy z zakładu, który nie istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 04:00
Co można zrobić, jeśli funkcjonujący w PRL zakład pracy został zlikwidowany, a obecnie potrzebujemy zaświadczenia, by uzyskać emeryturę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przy granicy z Ukrainą nie wolno łowić nocą

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 19:44
- Jest to spowodowane umowami międzynarodowymi między Polską a Ukrainą. Chodzi o bezpieczeństwo. Noc to pora aktywności przemytników - mówi funkcjonariusz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
rozwiń zwiń