Po NIP do sądu, a nie urzędu podatkowego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 11:52
Janusz Weiss sprawdził, czy aby otrzymać numer NIP koniecznie trzeba podać nazwę ulicy. I kto obecnie nadaje ten numer.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdził, czy do otrzymania numeru NIP potrzebne jest podanie nazwy ulicy (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Zakładanie firmy miało być proste
Zakładanie firmy miało być prosteFoto: Pixabay/stevepb

Księgowa pewnej spółki, która właśnie zmienia swój status prawny, żali się, że firma nie może rozpocząć działalności, gdyż nie może uzyskać NIP-u (Numeru Identyfikacji Podatkowej). Urząd, w którym składano dokumenty domaga się podania nazwy ulicy, przy której mieści się siedziba firmy. Kłopot w tym, że w tej miejscowości nie ma ulic. Co ciekawe, brak nazwy ulicy nie był przeszkodą przy rejestracji firmy w KRS, ani przy nadaniu jej numeru Regon.
Rzecznik Urzędu Skarbowego w Gnieźnie wyjaśnia, jakie zasady przyznawania NIP obowiązują przy przekształceniu spółki, a jakie przy utworzeniu nowej spółki. Tłumaczy też, czy brak nazwy ulicy może być przeszkodą w otrzymaniu numeru. Rzecznik zauważa, że od 1 stycznia 2015 roku zmieniły się przepisy i urzędy skarbowe już nie nadają NIP-ów.

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadził: Janusz Weiss

Goście: rzecznik Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, pracownica IX Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda

Data emisji: 7.05.2015

Godzina emisji: 17.30

ag/asz

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o NIP utrudniła życie przedsiębiorcom

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 15:57
Słuchacz ma spółkę z.o.o., która została zarejestrowana 22 grudnia 2014 roku. Do dziś firma nie może jednak rozpocząć działalności, bo nie został jej nadany numer NIP.
rozwiń zwiń