Legenda "Hubala". Gdzie pochowano majora Dobrzańskiego?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 19:26
- Odnoszę wrażenie, że tylko rodzina próbuje dotrzeć do śladów. Natomiast nikt oficjalnie, mimo wielu zapewnień, wsparcia nam nie udzielił - mówił w Jedynce potomek słynnego majora.
Audio
  • Gdzie znajduje się prawdziwy grób majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Major Henryk Dobrzański ze swoimi żołnierzami
Major Henryk Dobrzański ze swoimi żołnierzami Foto: Wikipedia/Domena Publiczna

Major Henryk Dobrzański nie złożył broni po zakończeniu kampanii wrześniowej 1939 roku, walczył nadal  jako dowódca Oddziału Wydzielonego WP. Zginął w potyczce z Niemcami w 1940 roku w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego, ale jego grobu nie odnaleziono do dziś. Żadne ze wskazywanych do tej pory miejsc nie zostało potwierdzone. Jego symboliczna mogiła znajduje się na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach.

Henryk Sobierajski tłumaczył, że obecnie możliwości odnalezienia ciała majora wydają się być duże m.in. ze względu na możliwości przeprowadzenia badań DNA. - Poza tym rana jaką otrzymał, postrzał w serce, spowodowała maksymalne wykrwawienie. W piaszczystych lasach wokół Tomaszowa Mazowieckiego jego ciało zachowało zdolność do samomumifikacji - tłumaczył rozmówca Janusza Weissa.

Zachowały się również niemieckie dokumenty na temat "Hubala". Dlaczego nie można do nich dotrzeć? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadził: Janusz Weiss

Gość: Henryk Sobierajski (dyrektor Polsat News, współautor książek o Henryku Dobrzańskim "Hubalu" i potomek majora)

Godzina emisji: 17.30

Data emisji: 8.05.2015

tj/mg

Czytaj także

Upadek II Rzeczypospolitej. Dlaczego ponieśliśmy klęskę?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 10:54
W poniedziałek wraz z "Gazetą Wyborczą" ukaże się dodatek "Ale Historia". W całości będzie poświęcony konsekwencjom klęski Kampanii Wrześniowej.
rozwiń zwiń