Masz rów melioracyjny, to masz kłopot

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 17:50
Słuchacz skarży się, że przez niedrożny rów melioracyjny po każdym większym deszczu zalewane jest jego gospodarstwo. Janusz Weiss sprawdza, kto zajmuje się konserwacją rowów.
Audio
  • Janusz Weiss dowiaduje się, kto odpowiada za konserwację rowów melioracyjnych (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Wójt gminy, w której znajduje się gospodarstwo, podkreśla, że kiedyś utrzymaniem rowów zajmowały się spółki wodne. Ale akurat w tej gminie spółka taka nie działa.
Pracownik przedsiębiorstwa melioracyjnego powołując się na Prawo Wodne informuje, że o stan rowów powinien dbać sam zainteresowany, który ma taki rów na swoim terenie. W rejonie Częstochowy, bo tam położone jest gospodarstwo słuchacza, zarząd melioracji zajmuje się tylko naturalnymi rzekami i strumieniami.
Dopiero w Związku Spółek Wodnych precyzyjnie poinformowano, dlaczego tak mało spółek wodnych jeszcze działa i kto za co w melioracji odpowiada. Dowiedzieliśmy się również, kto może nakazać z urzędu oczyszczenie rowów.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadził: Janusz Weiss

Goście: Dorota Hajto-Mazur (wójt gminy Niegowa), urzędnik Wojewódzkiego Zarządu Melioracji Oddział w Częstochowie, pracownik Związku Spółek Wodnych

Data emisji: 14.05.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

ag/asz

Czytaj także

Bobry zalewają pola uprawne rolnikom. Co można zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 14:43
Jak dowiedział się Janusz Weiss, póki co rolnicy mogą starać się o odszkodowanie i prosić o zezwolenie na zniszczenie tamy. Na przepisy, które uregulują tę kwestię jeszcze muszą poczekać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopoty z ogrodzeniem pastwiska. Jakich zasad należy przestrzegać?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 03:30
Nadzór budowlany nakazał słuchaczowi rozebranie ogrodzenia wokół pastwiska. - Ogrodzenie musi spełniać warunki techniczne - mówi specjalistka. Jakie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cenne przedmioty z przeszłości. Lepiej sprzedać czy oddać?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 02:00
Słuchaczka Jedynki z okolic Tarnopola posiada narzędzia rolnicze z 1935 roku. Zastanawia się, czy istnieje możliwość umieszczenia ich w lokalnym muzeum. Tej sprawie przyjrzał się Janusz Weiss.
rozwiń zwiń