Chmury, zwiastujące deszcz i dobrą pogodę. Jak czytać niebo?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 02:54
- Jeśli w godzinach przedpołudniowych zobaczymy kłębiastą chmurę, która rośnie, to może ona przynieść przelotny deszcz bądź burzę - mówi specjalistka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza, z jakich chmur jest deszcz (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Słuchacz Jedynki pyta, które chmury zwiastują deszcz, a których można się nie obawiać. Jak zauważył, niebo w okolicach Olsztyna przez trzy dni było bezchmurne, ale pojawiły się na nim jedynie smugi kondensacyjne. Dobrej pogodzie towarzyszył silny wiatr. Sprawie zachmurzonego i bezchmurnego nieba przyjrzał się Janusz Weiss.

Pracowniczka biura prognoz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie przyznaje, że by dobrze ocenić tę sytuację potrzebna jest wnikliwa analiza sytuacji barycznej, kierunku napływu powietrza itp. - Intensywne ciemnoniebieskie niebo występuje przy napływie masy arktycznej - mówi specjalistka z IMGW.

W audycji mówiliśmy również o tym, jaki jest podział chmur, jakie znaki na niebie mówią o tym, że będzie piękna pogoda oraz czy wlatywanie w chmury jest dla pilotów niebezpieczne.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: pracowniczka biura prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Robert Zawada (pilot i ekspert lotniczy)

Data emisji: 26.08.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres weiss@polskieradio.pl.

sm/pg

Czytaj także

Kierowcy we mgle. Odległość oceniaj "na oko" i licz na życzliwość policjantów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 20:20
Słuchacz radiowej Jedynki tylko dzięki długiej dyskusji z policjantem uniknął mandatu za użycie świateł przeciwmgłowych. W jego ocenie było to konieczne, policjant miał inne zdanie. Z pomocą starali się przyjść klimatolodzy...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na tropie tajemnic natury

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 15:01
Słuchacze audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" zwrócili się do Janusza Weiss z prośbą o wyjaśnienie dwóch frapujących zagadek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje wokół zmiany czasu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 03:00
Jesienna i wiosenna zmiana czasu zawsze wzbudza debatę na temat tego, komu ona służy. Czy jest ona rzeczywiście tak istotna z punktu widzenia ekonomii?
rozwiń zwiń