Podatek od dotacji. O tym powinni wiedzieć rolnicy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 02:19
Tym razem do Janusza Weissa zgłosili się rolnicy z prośbami o wytłumaczenie spornych kwestii. Czy trzeba płacić podatek od wybranych dotacji oraz co w przypadku przysługujących różnych rent?
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza kwestię podatku od dofinansowania dla rolników (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
Panele słoneczne są wg specjalistów niezwykle opłacalną inwestycją
Panele słoneczne są wg specjalistów niezwykle opłacalną inwestycjąFoto: Pixabay/cverkest

Słuchaczka Jedynki, która jest rolniczką, płaci podatek rolny, a nie dochodowy. Otrzymała dotację z Funduszu Ochrony Środowiska na zainstalowanie w domu jednorodzinnym kolektorów słonecznych. Czy w takiej sytuacji należy odprowadzić podatek dochodowy od tejże dotacji?

Marta Kaczmarek z Krajowej Informacji Podatkowej wyjaśnia, że pomimo faktu, iż pieniądze trafiają do rolnika nie podlegającemu podatkowi dochodowemu, to ten przychód jest z innych źródeł i należy to wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym. - Ta dotacja nie podlega zwolnieniu, bo jest to inny przychód, poza tymi o charakterze rolniczym - mówi urzędniczka.

W programie wyjaśniliśmy również przypadek słuchaczki, której przysługuje zarówno renta wojenna, jak i rolnicza. Z rozmowy dowiesz się, co jest korzystniejsze i na co warto w takim wypadku zwrócić uwagę.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: Marta Kaczmarek (Krajowa Informacja Podatkowa), pracowniczka Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Data emisji: 24.09.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

sm/ag

Czytaj także

Cenne przedmioty z przeszłości. Lepiej sprzedać czy oddać?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 02:00
Słuchaczka Jedynki z okolic Tarnopola posiada narzędzia rolnicze z 1935 roku. Zastanawia się, czy istnieje możliwość umieszczenia ich w lokalnym muzeum. Tej sprawie przyjrzał się Janusz Weiss.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz rów melioracyjny, to masz kłopot

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 17:50
Słuchacz skarży się, że przez niedrożny rów melioracyjny po każdym większym deszczu zalewane jest jego gospodarstwo. Janusz Weiss sprawdza, kto zajmuje się konserwacją rowów.
rozwiń zwiń