Bydło a zasiłki dla rolników. Jak dostać "suszowe"?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 05:29
Tegoroczna susza mocno uderzyła w rolników, więc by im pomóc rząd przyznaje tzw. suszowe. Janusz Weiss sprawdził, jakie warunki należy spełnić, by je otrzymać.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza jakie warunki należy spełnić, by otrzymać suszowe (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay/PublicDomainPictures

Jak twierdzi słuchacz Jedynki, minister Marek Sawicki ogłosił, że rolnicy mogą ubiegać się o tzw. suszowe. - Jak to jest, że rolnik, który uzyskał 70 proc. strat z powodu suszy, posiadający bydło, im ma więcej zwierząt, tym procent strat wywołanych suszą w gospodarstwie jest mniejszy. Przecież, jeśli dotknęła go susza, to przecież nie ma paszy - opowiada.

Aleksandra Szelągowska z Ministerstwa Rolnictwa wyjaśnia, że rzeczywiście tak jest, gdyż wynika to z przepisów unijnych. - Przy udzielaniu pomocy publicznej wypłata tzw. zasiłków suszowych jest przyznawana wówczas, gdy łączna strata w całym gospodarstwie rolnym przekracza 30 proc., a brana jest pod uwagę zarówno produkcja roślinna, jak i zwierzęca - mówi urzędniczka.

W programie wyjaśniliśmy, jakich kwot zasiłku mogą się spodziewać rolnicy, których dotknęła susza i czy muszą być ubezpieczeni.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Gość: Aleksandra Szelągowska (Ministerstwo Rolnictwa)

Data emisji: 1.10.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

sm/ag

 

Czytaj także

Masz rów melioracyjny, to masz kłopot

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 17:50
Słuchacz skarży się, że przez niedrożny rów melioracyjny po każdym większym deszczu zalewane jest jego gospodarstwo. Janusz Weiss sprawdza, kto zajmuje się konserwacją rowów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatek od dotacji. O tym powinni wiedzieć rolnicy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 02:19
Tym razem do Janusza Weissa zgłosili się rolnicy z prośbami o wytłumaczenie spornych kwestii. Czy trzeba płacić podatek od wybranych dotacji oraz co w przypadku przysługujących różnych rent?
rozwiń zwiń