Ślub, wesele, podróż poślubna, kontrola skarbowa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 21:27
Prezent w postaci koperty z pieniędzmi jest bardzo częstym podarunkiem ślubnym. Może jednak przysporzyć państwu młodym poważnych kłopotów.
Audio
  • Ślub, wesele, podróż... kontrola skarbowa (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czy goście weselni wraz z prezentem pieniężnym powinni składać oświadczenie o jego wysokości na wypadek przyszłej kontroli skarbowej państwa młodych?
Czy goście weselni wraz z prezentem pieniężnym powinni składać oświadczenie o jego wysokości na wypadek przyszłej kontroli skarbowej państwa młodych? Foto: Pixabay.com/domena publiczna

W takiej sytuacji znalazł się syn naszego słuchacza, który zebraną kwotę wpłacił na konto. Urząd skarbowy zażądał, by udowodnił legalność nagłego wzbogacenia, zbierając od gości oświadczenia, kto po ile włożył do kopert. 

Barbara Szymczak z Krajowej Informacji Podatkowej wyjaśnia, że w świetle prawa otrzymane w prezencie pieniądze są darowizną, a od tej należy zapłacić podatek, jeśli jej wysokość jest wyższa niż kwota wolna. A ta zależy od stopnia pokrewieństwa... Sprawę komplikuje fakt, że syn słuchacza musi udowodnić, że jest to darowizna. Ekspertka wyjaśnia, jak to zrobić.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Gość: Barbara Szymczak (Krajowa Informacja Podatkowa)

Data emisji: 10.12.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

asz/pg